Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 32 (394) Data wydania: 07.08.07

Opuściły rodzinne piekło

Bite, poniżane, okaleczone psychicznie, często bez środków do życia pukają do drzwi. Część z nich przywiozła policja po kolejnej interwencji domowej. Przez pół roku w wodzisławskim ośrodku wsparcia dla ofiar przemocy zamieszkało 30 osób.

Powiatowy Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie znajduje się przy ul. Wałowej (budynek byłego szpitala). Działa od siedmiu miesięcy i może jednorazowo pomieścić 14 osób. Obowiązuje tutaj zakaz odwiedzin, więc mają one zagwarantowany spokój, ponadto opiekę psychologiczną i pedagogiczną. Całkowity koszt ich pobytu finansowany jest z budżetu państwa. Miesięcznie wynosi około 25 tys. zł. Kobiety nie płacą za posiłek i  pobyt w ośrodku. Jeśli wymaga tego sytuacja, otrzymują ubrania i kosmetyki. Także matki nie muszą się martwić o dzieci. Na miejscu są wszelkie przybory niezbędne do ich pielęgnacji. W zamian lokatorki udzielają się przy sprzątaniu czy przygotowywaniu posiłków.

– Wiele kobiet trafia do nas bez środków do życia. Są finansowo uzależnione od męża, który w tym przypadku stał się źródłem przemocy  – mówi Celina Uherek-Biernat, kierowniczka ośrodka. 

Wiedzą co to cierpienie

Przez pół roku przez ośrodek przewinęło się 30 osób – 15 kobiet i 15 dzieci (w wieku od roku do 15 lat). Najmłodsza z kobiet to 18-letnia Bułgarka objęta programem handlu ludźmi. Mieszkały tutaj także trzy 21-latki. Najstarsza lokatorka ma 65 lat. Jedną noc spędziła tutaj także 83-latka. 

Wszystkie do ośrodka trafiają na skraju wytrzymałości psychicznej. Przez wiele lat żyły w „rodzinnym piekle”, dręczone, bez prawa do własnego zdania i swobodnego podejmowania decyzji. Bardzo często były jedynie przedmiotem niezbędnym do zaspokajania potrzeb seksualnych mężów, ojców ich dzieci czy innych partnerów życiowych. Część z nich zdobyła się na odwagę i sama zapukała do drzwi ośrodka, inne przywiozła tutaj policja. Kolejna awantura domowa z alkoholem w roli głównej przelała czarę goryczy. Nie wytrzymały.

Przyszła tutaj ponownie

Kobiety w ośrodku mogą przebywać jedynie trzy miesiące. W szczególnych sytuacjach ich pobyt może być przedłużony o kolejne 90 dni. Po tym okresie wracają do środowiska, z którego chwilowo wyszły. Te którym się poszczęściło, rozpoczynają samodzielne życie w wynajętym mieszkaniu lub u boku rodzeństwa czy rodziców. Niestety zdarzyło się, że po opuszczeniu ośrodka jedna z kobiet wróciła w to miejsce ponownie. U boku męża wytrzymała jedynie dwa miesiące.

Wstydzą się opuścić dom

Osób będących w podobnej sytuacji jest oczywiście znacznie więcej. Lokatorki wodzisławskiego ośrodka to jedynie „reprezentantki” kobiet doświadczających przemocy. Skala zjawiska jest dużo większa.

– Kobiety nie decydują się na odejście od męża i opuszczenie domu z wielu powodów. Obawiają się, że sąd doszuka się zaniedbań wychowawczych i odbierze im dzieci, do tego dochodzi wstyd i obawa przed tym, że nie będą miały do czego wracać. Nie bez znaczenia jest uzależnienie finansowe od mężczyzny. Nie dotyczy to oczywiście wszystkich kobiet. Połowa z naszych podopiecznych to są osoby pod tym względem samodzielne  – wyjaśnia Celina Uherek-Biernat.

Dzieci najważniejsze

Priorytetem w działalności ośrodka jest zagwarantowanie bezpieczeństwa dzieci. Tutaj mogą liczyć na spokój i opiekę. Stąd wychodzą do szkoły czy do przedszkola. Mają spokój. Niestety tylko przez pewien czas. Pewnie nie raz będą świadkami wydarzeń nie mieszczących się w niewinnej jeszcze wyobraźni. 

Wodzisławski Powiatowy Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie jest jedną z trzech tego typu placówek w województwie śląskim. Dwie pozostałe znajdują się w Chorzowie i Świętochłowicach. W całej Polsce działa ich 12. Planuje się powołanie do życia dwudziestu kolejnych.

Rafał Jabłoński