Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 30 (392) Data wydania: 24.07.07

Zakochany w muzyce

Mateusz Piprek z Rydułtów został zwycięzcą VII Ogólnopolskiego Festiwalu Szkół Muzycznych CASIO.

Impreza odbyła się w drugiej połowie czerwca w miejscowości Włodowice. Mateusz pokonał prawie 100 konkurentów z całej Polski. Oczarował jury wykonaniem na fortepianie elektronicznym Nokturna Cis – moll Fryderyka Szopena. Chłopiec jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. braci Szafranków w Rybniku, którą ukończył w ubiegłym roku.

– Poszedłem do gimnazjum i jakoś nie bardzo chciałem dalej kontynuować naukę w szkole muzycznej. Ale już po kilku miesiącach bardzo mi tego brakowało. Poprosiłem rodziców, żeby zapisali mnie do szkoły muzycznej CASIO w Pszowie – opowiada Mateusz.

W Rybniku Mateusz skończył klasę fortepianu, gra na keyboardzie przychodzi mu bez problemów. Poza tym cała rodzina Mateusza jest muzykalna, więc można powiedzieć, że ma to zapisane w genach.

– Na organach elektronicznych gra mój dziadek. Rodzice umieją grać na gitarze i bardzo dobrze śpiewają – mówi młody pianista.

Mama Mateusza zwróciła uwagę na talent syna, kiedy miał zaledwie kilka lat. Zapisała go na prywatne lekcje.

– Pani, która miała uczyć Mateusza na początku odmówiła, bo miała zbyt wiele zajęć.  Po kilku spotkaniach powiedziała, że teraz musi już go uczyć, bo szkoda zaprzepaścić takich zdolności – wspomina Joanna Piprek, mama chłopca.

Szlify zdobyte podczas prywatnych korepetycji przydały się na egzamin do szkoły w Rybniku. Chłopiec musiał pogodzić naukę i w szkole podstawowej i muzycznej. Przychodziło mu to bez większych problemów, bo Mateusz jest zdolny i obowiązkowy.

– Nauczyciele w podstawówce szli nam na rękę, bo często zajęcia w Rybniku pokrywały się z tymi w szkole.  Zawsze miał świadectwa z wyróżnieniem – mówi mama chłopca.

Mateusz przyznaje, że sukcesów nie byłoby, gdyby nie wiele godzin ćwiczeń. Czasem kusi go, żeby wyjść z kolegami pograć w kosza, ale gra na pianinie i keyboardzie jest dla niego najważniejsza. Obowiązków jeszcze przybędzie, bo Mateusz zdał pomyślnie egzamin do rybnickiej PSM II stopnia.

Byłoby łatwiej, gdyby gimnazjum i szkoła muzyczna stanowiły jedną placówkę, tak jak jest np. w Katowicach. Nie trzeba byłoby przynajmniej tracić czasu na dojazdy.

– Z muzyki nie zrezygnuję. To moja przyszłość – mówi chłopiec.

(j.sp)