Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 24 (386) Data wydania: 12.06.07

Potrzebna specjalna ustawa

Bank Światowy interesuje się jak zostanie rozwiązana sprawa przesiedlenia mieszkańców z terenu przyszłego zbiornika na Odrze.

Przesiedlenia mieszkańców oraz plany związane z przeniesieniem wsi Nieboczowy interesowały przedstawiciela Banku Światowego Stanleya Peabody, który przez kilka dni przebywał z wizytą w Polsce. Rozmawiał na temat budowy zbiornika wodnego na Odrze z władzami gminy Lubomia oraz dyrekcją Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, a w spotkaniu uczestniczył również senator Antoni Motyczka. Stanley Peabody spotkał się również z mieszkańcami Nieboczów i Ligoty Tworkowskiej. Chciał poznać ich stanowisko w sprawie przesiedleń i wykupu nieruchomości pod budowę zbiornika wodnego na Odrze.

Jak mówił Stanley Peabody, Bank Światowy przeanalizował i zaakceptował projekt przeniesienia wsi Nieboczowy w inne miejsce. Podczas swojego pobytu w gminie Lubomia starał się dowiedzieć, jakie są szanse na zrealizowanie tego pomysłu. Głównym problemem są rozbieżności między inwestorem a mieszkańcami w sprawie wysokości odszkodowań. Dla mieszkańców punktem odniesienia są ceny przy wykupie gruntów pod autostradę, są one kilkakrotnie wyższe od tych, które oferuje RZGW. Jak argumentują przedstawiciele tej instytucji, muszą się trzymać przepisów obowiązujących przy wycenie nieruchomości. Zarówno władze gminy jak i mieszkańcy nie rozumieją tego. Argumentują, że tak autostrada jak i zbiornik są inwestycjami publicznymi, więc powinny obowiązywać podobne zasady. Wójt Czesław Burek stwierdził, że najlepszym rozwiązaniem byłoby uchwalenie specjalnej ustawy w sprawie budowy zbiornika – tak jak to było z autostradą. Gdy Stanley Peabody pytał czy taki przepis miałby szansę na uchwalenie przez Sejm, senator Antoni Motyczka odpowiedział twierdząco. Jak stwierdził Stanley Peabody, także w innych państwach odszkodowania wypłacane za grunty pod autostrady są wyższe, ale nie są to tak duże różnice jak w Polsce. Nie widzi on uzasadnienia dla takiej sytuacji.

Sołtys Nieboczów Łucjan Wendelberger tłumaczy, że mieszkańców interesuje odtworzenie ich domów w innym miejscu. Inwestor powinien wybudować podobny budynek. Ze względu na obecny boom budowlany w Polsce trudne byłoby do zaakceptowania takie rozwiązanie, że RZGW wypłaca odszkodowania za budynki, a mieszkańcy budują sami nowe domy. Właściciele gruntów rolnych powinni otrzymać zamienne pola lub odszkodowania. Gerard Drobny, sołtys Ligoty Tworkowskiej zauważa, że mówiąc o odszkodowaniach nie bierze się pod uwagę wartości moralnych – przywiązania do ziemi ojców.

Stanley Peabody wyjaśniał, że mieszkańcy powinni jasno określić swoje oczekiwania. Powinni oni pełnić istotną rolę w decydowaniu jak nowa wieś będzie wyglądać. Sprawa przesiedleń jest częścią umowy między Bankiem Światowym a rządem polskim.

(jak)