Numer: 23 (385) Data wydania: 05.06.07

Gospodarze poza podium

Angelika Cisz na VI miejscu, a Paweł Mika na miejscu VII. To najlepsze wyniki młodych zawodników Górnika Radlin w turnieju z okazji Dnia Dziecka w szpadzie dziewcząt i chłopców w Radlinie.

To kolejny turniej organizowany przez KS Górnik Radlin w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Radlinie, w którym młodzi zawodnicy tego klubu wypadają słabo. Tym razem nie było inaczej. KS Górnik Radlin i Uczniowski Klub Sportowy Trójka Radlin wystawili w sumie 41 zawodników, a zaledwie dwóch z nich uplasowało się w pierwszej „ósemce”.

Najwyżej uplasowała się Angelika Cisz w kategorii dziewcząt rocznika 1991-1992, która najpierw pokonała Nikolę Gudel z MKS Kuzy Szczecin, a później stoczyła braterski pojedynek z koleżanką z Górnika Radlin Martą Galińską, wygrany 15:11. W meczu o najwyższe trofea przegrała jednak z późniejszą zwyciężczynią całej kategorii Aleksandrą Głuc z drużyny Zerwikaptur Kraków i ostatecznie zajęła VI lokatę. Wspomniana już Marta Galińska zajęła 12. miejsce, Laura Spich - 16., Julia Taszka - 17., Dorota Wycisk - 18., Mirosława Moskwa - 25., Agnieszka Zając - 28.

W młodszej kategorii wiekowej dziewcząt rocznika 1993-1994 najlepiej spośród gospodyń spisała się Marta Kopocz, która zajęła 13 miejsce. Za nią znalazły się jeszcze Patrycja Mika (14 miejsce), Magdalena Kraszczyńska (16 m.), Paulina Piszczan (19 m.), Wiktoria Strójwąs (20 m.), Karolina Ryskowska (21 m.), Natalia Pisarska (23 m.), Kamila Nagelska (25 m.) i Agata Jaświn (26 m.).

W najmłodszej kategorii wiekowej dziewcząt rocznika 1995-1996 najlepiej spisała się członkini Uczniowskiego Klubu Sportowego Trójka Radlin Elżbieta Menżyk, która zajęła 17. miejsce. Za nią na 21. lokacie była Ramona Dudkiewicz, na 22. miejscu znalazła się Paulina Ptaszyńska, na 29. miejscu Nikola Najdejska, a na 32. miejscu znalazła się Mirosława Gojny.

Podobnie było w kategorii chłopców. W najstarszej kategorii rocznika 1991-1992 najlepiej spisał się wspomniany już Paweł Mika. W pierwszej walce wygrał ze Szczepanem Budkiem z KKS Kraków wynikiem 15:10, ale w walce o najwyższe trofea przegrał z Wojciechem Sworowskim z RMKS Rybnik (później zajął 1. miejsce w zawodach) i ostatecznie uplasował się na VII pozycji. Następne miejsca gospodarzy przedstawiają się następująco: 11 m. Remigiusz Mańczyk, 13 m. Michał Mężyk i 17 m. Szymon Chraścina.

W kategorii chłopców z rocznika 1993-1994 najlepiej spisał się Marek Zabawa z UKS Trójka Radlin, który wywalczył 15. miejsce. Na 29. pozycji zakończył rywalizację Mateusz Rok, a 34. był Tomasz Wróblewski.

W najmłodszej kategorii 26. miejsce zajął Tomasz Smoleń, a 28. był Szczepan Koterba.

Krzysztof Urbański - jeden z trenerów szermierzy Górnika Radlin:
To jest właśnie nasza bolączką, że nie potrafimy wykorzystać atutu własnego boiska i nie zajmujemy czołowych lokat. Zdecydowanie lepiej nam się walczy na zawodach wyjazdowych. Dziś walczyły tu roczniki, które najbardziej „ucierpiały” z powodu długotrwałej modernizacji Domu Sportu w Radlinie. Nie było tej systematyczności w treningach, która w tak młodym wieku jest bardzo ważna. Ten sam problem mają pływacy, którzy musieli trenować na basenie w Wodzisławiu, a nie każdy miał taką możliwość, aby na każdy trening dojechać. Druga sprawa to problem braku odpowiedniej liczby trenerów w klubie. Jest nas tylko dwóch [Krzysztof Urbański i Bolesław Mika - przyp. red., a zawodników dosyć sporo. Trzeba tu jednak zauważyć jedną rzecz. Tym razem do Radlina przyjechała ścisła czołówka zawodników z całej Polski i z szóstego miejsca Angeliki i siódmej pozycji Pawła możemy być bardzo zadowoleni.