Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 11 (373) Data wydania: 13.03.07

Uszy Hamana na słodko

Walczmy ze stereotypami na temat innych kultur – mówili organizatorzy Dnia Judaizmu, który odbył się 7 marca.

Pomysłodawcami imprezy są nauczyciele Zespołu Szkół Ekonomicznych Witold Kacała i Izabela Głomb. Zajęcia dla uczniów poprowadzili członkowie Stowarzyszenia Czulent. Jest to niezależna grupa skupiająca młodych krakowskich Żydów i Żydówki.

– To nie mogła być zwykła lekcja historii. Chcieliśmy otworzyć tych młodych ludzi na inne kultury, pokazać inną perspektywę religijną. Zmusić ich, aby zadali sobie pytanie na temat własnej tożsamości, związków kultury polskiej z innymi – tłumaczy Daniela Malec z Czulentu.

Wspólne korzenie

O przenikaniu obu kultur na terenie Wodzisławia opowiadali Sławomir Kulpa i Justyna Orszulak, którzy prowadzili badania na ten temat.
– Jak wykazują źródła pisane, Żydzi pojawili się w Wodzisławiu w roku 1630. Potem następował stopniowy rozwój tej ludności. To oni wpłynęli na rozwój miasta – opowiada Sławomir Kulpa, archeolog.

Ludność żydowska, która napłynęła do nas z Czech i Niemiec była nośnikiem trendów zachodnioeuropejskich. Rozbudowywała centrum Wodzisławia. Po powstaniu w 1921 roku Żydzi opuścili miasto. Pozostały po nich jednak ślady, z których niewielu dzisiaj zdaje sobie sprawę. Budynek, w którym obecnie mieści się sklep Rossman był kiedyś synagogą, a cmentarz żołnierzy radzieckich miejscem spoczynku tutejszych Żydów.

Zupa z książki rabiego

Obchody Dnia Judaizmu zakończyły wspólne warsztaty kulinarne. Uczniowie klas gastronomicznych mieli okazję pod okiem członków stowarzyszenia Czulent przyrządzać popularne żydowskie potrawy. Była zupa czosnkowa z książki rabiego Lionela Blue, rodzaj zapiekanego bigosu, z kawałkami mięsa, cieciorką, kaszą gryczaną. Na deser zaserwowano homen taszn – uszy Hamana. Niewielkie trójkąty z kruchego ciasta wypełnione masa makową z bakaliami to deser podawany z okazji żydowskiego święta Purim.
– Takie spotkania uczą przełamywania stereotypów i poszerzają naszą wiedzę na temat innych kultur – mówiła  Mirka Piechoczek, uczennica LE.

(j.sp)