Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 49 (358) Data wydania: 05.12.06

Barbórka wyciszenia i refleksji

Tym razem górnicy świętowali z umiarem. Wielu Barbórkę przeżywało w zadumie, z refleksją pochylając się nad tragicznie zmarłymi górnikami kopalni „Halemba”.

Wyciszenia nie zabrakło także podczas uroczystości zorganizowanych 30 listopada w Zespole Szkół Zawodowych w Wodzisławiu. Przed jej rozpoczęciem, w miejscowym kościele odbyła się msza święta za górników z Rudy Śląskiej, a także pracowników pozostałych śląskich kopalń. Modlono się także za uczniów miejscowej szkoły i pedagogów. W zawodzie technika górnictwa podziemnego oraz technika elektryka w ZSZ kształci się kilkudziesięciu uczniów. Wszyscy mają już zapewnione etaty w kopalniach całego regionu.

– Nie czas na patetyczne przemówienia – mówił starosta Jerzy Rosół. – Jako człowiek nie związany z górnictwem chciałbym wam powiedzieć, że bardzo szanuję trud tej ciężkiej pracy.

Podczas uroczystości odbyło się pasowanie na nowych uczniów, a o stronę muzyczną zadbał zespół z ZSP 1 w Rydułtowach. Gospodarze z kolei przygotowali krótki program artystyczny obrazujący górnicze tradycje pn. „Skok przez skórę”.

Być może górnictwo nie jest wymarzonym zawodem, ale na pewno pozwala z nadzieją patrzeć w przyszłość. Mamy zapewnioną pracę w kopalni, a dzisiaj jest to bardzo ważne. Wielu z nas ma bogate tradycje rodzinne związane z górnictwem, które dzisiaj kontynuujemy.

Skok przez skórę
To zwyczaj górniczy znany od stuleci. W Polsce kultywowany dopiero od ok. 60 lat. Zrodził się on w Styrii, górniczym okręgu Austrii. Kandydaci do zawodu stają na stopniu, wymieniają swoje imię, nazwisko, miejsce urodzenia oraz narodowość i podnoszą dłoń w geście ślubowania. Na wezwanie przełożonego: „Skacz w imię Boże!” – przeskakują przez skórę, stają na baczność, a mistrz górniczy dotyka ich ramienia końcem szpady. Trzymający skórę, opasują nią na chwilę kandydata i przekazują w ręce opiekuna, kogoś w rodzaju ojca chrzestnego, z reguły doświadczonego górnika.

(raj)