Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 34 (343) Data wydania: 22.08.06

Wszystko zaczęło się od operetki

Paweł Grabczyński wydał tomik poezji.
O zamiłowaniach Pawła pisaliśmy już w marcu 2005 r. Jego pragnieniem było wydanie tomiku poezji. Nawiązał kontakt z wydawnictwami w Warszawie, Wrocławiu i w Poznaniu. Spotkał się z przychylnością fachowców i pozytywnymi ocenami swoich wierszy. Zagwarantowano mu rozesłanie wydrukowanego tomiku do księgarni w całej Polsce. Na przeszkodzie stanęła jednak bariera finansowa. Za realizację projektu musiałby zapłacić około 5 tys. zł. Na to mnie nie stać, wiec zrezygnowałem – mówi Paweł Grabczyński. Udało się dopiero po pewnym czasie. W operetce w Gliwicach moja mama spotkała Zygmunta Skupnia, który, jak się okazało, mieszka niedaleko nas w Skrzyszowie. Ten pomógł mi zrealizować moje marzenie. Ostatecznie na początku sierpnia tomik wierszy pt. „Ratunek w poezji” wydała jedna z drukarni w Jastrzębiu. Można powiedzieć, że wszystko zaczęło się od operetki – mówi młody poeta.
 
Publikacja zawiera 29 wierszy wybranych z ogromnego zbioru ponad 900 utworów. Na okładce tomiku widnieje łóżko. To rozwiązanie graficzne jest jak przepowiednie Nostradamusa. Do końca nikt nie wiedział, o co mu chodzi i ludzie sobie pewne fakty dopowiadali. Podobnie jest z moją okładką. To działa na wyobraźnię i o to chodzi – tłumaczy autor. Dodaje, że tomik nie jest sprzedawany. Trafia do rąk przyjaciół, znajomych i ludzi zainteresowanych jego twórczością. Daję go w prezencie. Chodzi mi o to, by wiersze przeczytało wielu ludzi. Chyba dobrze się stało, że tomiku nie wydało jakieś duże wydawnictwo. Obawiam się, że nie było szans sprzedawać go masowo. Najważniejsze, by na początku moja twórczość spodobała się odbiorcom w Skrzyszowie i w okolicy. Potem zobaczymy – dodaje Paweł Grabczyński, który myśli już o wydaniu kolejnego zbioru wierszy.
 
Mieszkaniec Skrzyszowa pracuje na kopalni Borynia. Otrzymał wyróżnienie na IV Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim w Bestwinie. Jego wiersze publikowane były również w tygodniku „Angora”. Nie ukrywa, że liczy na kolejne drobne sukcesy, które zapewnią promocję jego twórczości.
 
(raj)