Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 9 (318) Data wydania: 28.02.06

Kto wypompuje wodę?

Od lat woda zagraża mieszkańcom ul. Piaskowej i Syrokomli. Zalewisko jest kością niezgody pomiędzy miastem a kopalnią „Marcel”. Wszystko wskazuje na to, że już niebawem problem zniknie. Kto wypompuje wodę?
O sprawie pisaliśmy w połowie kwietnia ubiegłego roku. Przypomnijmy, że w wyniku spływania wód gruntowych powstało tutaj ogromne rozlewisko. Ponad 30 lat temu nieistniejąca już kopalnia „1 Maja” wykonała tutaj nasyp i wybudowała tor kolejowy. Wówczas niezbędne było zainstalowanie przepompowni. Działała ona do kwietnia 2004 r. Wypompowywaniem wody zajęła się kopalnia „Marcel”, która przejęła te obowiązki od kopalni „1 Maja”. W rozmowie z nami Zbigniew Madej - rzecznik prasowy Kompanii Węglowej twierdził, że była to dobra wola kopalni, ponieważ teren, o którym mowa został przekazany miastu w 1993 r. To nie miasto do tego doprowadziło, to nie miasto wykonało nasyp i zrównało teren, przez co woda nie mogła odpływać – mówi wiceprezydent Jan Zemło. Sprawa jest poważna. Okazało się, że woda w zalewisku jest skażona. Na dnie znajdowały się martwe zwierzęta. Zniszczone zostały pobliskie drzewa. Zagrożona jest także przepompownia ścieków przy ul. Syrokomli. W ubiegłym roku woda z zalewiska podeszła 3 metry od niej. Jej zalanie może doprowadzić do bardzo dużego skażenia środowiska.
 
W ubiegłym roku miasto zakupiło węże oraz pompy i wodę wypompowało. Niestety pojawiła się ona ponownie, a władze Wodzisławia nie zamierzają wydawać kolejnych pieniędzy.
 
Przygotowaliśmy już wniosek do prokuratury. W końcu kopalnia musi się tym zająć. Chcemy rozwiązać tę sprawę w drodze kompromisu. Jeśli to się nie uda sprawa trafi do organów ścigania – dodaje wiceprezydent Zemło.
 
Władze miasta domagają się od kopalni „Marcel” zwrotu kosztów wypompowania wody (65 tys. zł) oraz wyrównania strat spowodowanych degradacją terenu. Kopalnia ma także zlikwidować zalewisko. Miasto zleciło opracowanie koncepcji pozbycia się wody. Wykonał ją prof. Kazimierz Kłosek z Politechniki Śląskiej. Z dokumentem zapoznała się także kopalnia. Efekt negocjacji ma być znany w tym tygodniu.
 
(raj)