Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 9 (318) Data wydania: 28.02.06

Czy policja przeprosi?

Jeden z mieszkańców Radlina został posądzony o posługiwanie się sfałszowanym prawem jazdy. Oskarżenia policjantów z Poronina okazały się bezpodstawne, ale przez wiele dni pokrzywdzony był pozbawiony tego dokumentu – nie mógł dojeżdżać autem do pracy. Postanowił napisać skargę na postępowanie policjantów.
11 lutego wyjeżdżając z domu wczasowego na wycieczkę na Gubałówkę zapłaciłem mandat za nie zapalone światła i nie zapięte pasy – opowiada Grzegorz Pluta. Nie mam o to pretensji. Jednak gdy wróciliśmy, po sześciu godzinach, policjanci czekali na mnie przed domem wczasowym. Twierdzili, że mam sfałszowane prawo jazdy i potraktowali jak przestępcę. Zostałem przewieziony do komisariatu w Poroninie, tam namawiano mnie ,żebym się przyznał gdzie załatwiłem fałszywe prawo jazdy. Policjanci mówili, że mam poważne kłopoty, sugerowali, że miałem zatrzymane prawo jazdy za jazdę po pijanemu. Twierdzili nawet, że samochód, którym przyjechaliśmy do Poronina nie należy do mnie. Prawo jazdy zostało zatrzymane a na pokwitowaniu napisano jako powód, „posługiwanie się fałszywym prawem jazdy”.
 
Po powrocie do domu zwróciliśmy się do Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego – dodaje jego żona Iwona. Okazało się, ąe z dokumentami jest wszystko w porządku. Mąż otrzymał odpowiednie zaświadczenie, ale nie uprawnia ono do prowadzenia pojazdów. Mamy niepełnosprawne dziecko, które trzeba dowozić na zabiegi rehabilitacyjne. Jest to więc dla nas duży problem.
 
Czy mam wysłać do Poronina rachunki za taksówki? – pyta Grzegorz Pluta. Dzwoniliśmy tam, tłumaczono nam, że policjanci nie są winni. Pomyliła się pani, która sprawdzała czy prawo jazdy jest w bazie danych. A jak się okazuje nie wszystkie prawa jazdy są do niej wprowadzone. Nikt nas nie przeprosił, nie mogliśmy się dowiedzieć nawet gdzie moje prawo jazdy zostało przesłane – na policję czy do Wydziału Komunikacji.
 
Jeden z funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu po obejrzeniu pokwitowania stwierdził, ze zostało ono niewłaściwie wypisane. Policjant nie  powinien napisać jako powód zatrzymania: „posługiwanie się fałszywym prawem jazdy”, bo stwierdzić może to tylko sąd. Po wyjaśnieniu dokument powinien zostać niezwłocznie odesłany do Wodzisławia. Tymczasem trwało to półtora tygodnia. W tym czasie Grzegorz Pluta nie mógł prowadzić pojazdów. Co ciekawe na piśmie wysłanym z Poronina jest data 11 lutego – czyli jakoby prawo jazdy zostało wysłane tego samego dnia, którego zostało zatrzymane. Trudno jednak uwierzyć, że przesyłka trwała aż 10 dni. Państwo Plutowie twierdzą, że gdy dzwonili do Poronina nikt nie był im w stanie powiedzieć czy prawo jazdy w ogóle zostało wysłane.
 
Zamierzam napisać skargę do komendy wojewódzkiej w Krakowie - mówi Grzegorz Pluta.
 
Poprzedniego wieczoru przed zatrzymaniem prawa jazdy Grzegorzowi Plucie, w domu wczasowym doszło do nieprzyjemnego incydentu. Jeden z gości imprezy, która odbywała się w domu wczasowym po pijanemu „przystawiał się” do znajomej państwa Plutów. Jej mąż stanął w obronie żony i doszło do szarpaniny. Państwo Plutowie przy pomocy komórki wezwali policję. Następnego dnia rano znajomi wyjechali a państwo Plutowie mieli nieprzyjemności z policją. Czy wiąże się to ze zdarzeniem z poprzedniego wieczoru? To bardzo prawdopodobne, bo agresywnym napastnikiem miał być miejscowy radny.
 
(jak)