Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 9 (318) Data wydania: 28.02.06

Awanturnik czy bohater?

Obywatel ma prawo krytykować, a urzędnik czy samorządowiec musi tolerować nawet jego niewybredne ataki. Określa to artykuł 10 europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych praw wolności. Adam i Irena Mielimąkowie z Rydułtów dwa razy udowodnili to przed sądem.
Urzędnicy go nie lubią, bo im mąci błogi spokój w urzędach. Znów ten Mielimąka! - wzdychają. Jedni uważają go za awanturnika, inni za bohatera. Radni podejrzewają, że jego wyjątkowa aktywność i raz po raz składanie skarg w urzędach i sądach, to tylko preludium do startu w wyborach. To oczywiste, chce startować na radnego! - uważają. Co na to Adam Mielimąka? Nie mam zamiaru startować w wyborach. Ja walczę tylko o swoje prawa, o nic więcej - wyjaśnia krótko. Dodaje,  że tam gdzie ludzie odpuszczają, zaciskają zęby i wychodzą z urzędu bez słowa, on nie ustępuje. Przychodzi z kodeksem postępowania administracyjnego i egzekwuje punkt po punkcie. Dlaczego u nas w urzędach panuje nieraz taki bałagan i niezadowoelnie? Dlatego, że nie jest przestrzagane prawo - uważa rydułtowianin. Wraz z żoną Ireną dwa razy udowodnili w sądzie, że tak zwany zwykły obywatel może ostro krytykować urzędnika, jeśli uważa, że nie ma on racji.
 
Starosta poczuł się dotknięty
 
Pierwszą sprawę przeciwko Irenie Mielimące wytoczył w 2004 r. Manfred Wrona, przewodniczący Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej. Oskarżył ją o to, że pomówiła go o takie postępowanie, które mogło go poniżyć w opinii publicznej i narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego rodzaju działalności. Wyrok zapadł 17 listopada 2004 roku. Sąd Rejonowy w Raciborzu, Wydział II Karny uniewinnił Irenę Mielimąkę powołując się m.in. na europejską konwencję o ochronie praw człowieka i podstawowych praw wolności.
 
Druga sprawa toczyła się w grudniu ubiegłego roku przed Sądem Rejonowym w Wodzisławiu Śl. Jan Materzok, starosta wodzisławski wystąpił do sądu karnego z powództwa cywilnego. Oskarżył Adama Mielimąkę o to, że, jak czytamy w pozwie, pomówił go o bezmyślność, głupotę, brak bezstronności, kumoterstwo, nadużycie władzy, korupcję, interesowność, manipulację, kłamliwe i stronnicze wypowiedzi oraz działanie charakteyrystyczne dla minionej epoki. Sąd postanowił umorzyć postepowanie stwierdzając, że przestępstwa nie popełniono. W uzasadnieniu stwierdził, że Adam Mielimąka działał w obronie własnych praw, a chodziło o decyzje dotyczące ruchu ulicznego na ulicy Narutowicza.
 
Obywatel ma prawo krytykować
 
Sąd stwierdził też na koniec: „Ubocznie jeszcze podnieść należy, iż starosta powiatu jako osoba pełniąca funkcje publiczne winien się liczyć z krytyką obywateli dotyczącą działalności publicznej. Złożenie skargi nie jest więc nadzwyczajnym czy wyjątkowym przypadkiem, jest uprawnieniem przyznanym obywatelom do zaskarżania i krytykowania decyzji osób pełniących funkcje publiczne we właściwej formie  i właściwy sposób, jak to uczynił Adam Mielimąka”.
 
Co na to starosta Jan Materzok? Czuję się poszkodowany i nie będę tego komentować. Nie przeczę, że obywatel ma prawo krytykować, co innego jednak znaczy skarga, a co innego forma w jakiej się wyraża. Nic nie upoważnia obywatela do tego, żeby mógł innych obrażać - odpowiedział na to starosta. Stanisław Wileński, pełnomocnik Rzecznika Praw Człowieka i Obywatela dość chłodnym okiem ocenia podaną sprawę i nie staje po żadnej ze stron. Co może i co powinien urzędnik, dokładnie określa KPA. Najważniejsze, żeby sprawy sądowe nie toczyły się za publiczne pieniądze. Jeśli urzędnik czuje się obrażony, ma prawo wnieść skargę w swojej obronie z powództwa cywilnego - stwierdził w rozmowie z nami.

Wymagaj od urzędników, krytykuj polityków

Fragment uzasadnienia wyroku Sądu Rejonowego w Raciborzu:
Wolność wyrażania opinii statuowana w tym artykule i orzecznictwo Trybunału przesądza, iż polityków, także samorządowych, można krytykować bardziej, niż osoby prywatne. Ten, kto pełni funkcje publiczne, ten świadomie wystawia się na kontrole i reakcję na każde zachowanie. Musi tolerować nawet niewybredne ataki, co oczywiście nie pozbawia go ochrony. Tę jednakże należy kontrolować z wartością, jaką jest prawo do krytyki - skargowości.
Iza Salamon