Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 47 (251) Data wydania: 16.11.04

Szczęśliwi break’iem

Trenują po kilka godzin tygodniowo. W sali gimnastycznej i na rozłożonych kartonach przy domu. W niedzielę wieczorem, na koncercie w „Domu Przyjęć u Dziwokich” w Godowie zaskoczyli wszystkich pokazując, jak wiele potrafią. „Chcemy wciąż się rozwijać, żeby inni mogli z nas brać pozytywny przykład” - mówią chłopcy z zespołu breakdance’owego Amazing Style Crew z Gorzyc.
W Gorzycach powstał dobrze zapowiadający się zespól breakdance’owy Amazing Style Crew. Tworzy go pięciu chłopców w wieku od piętnastu do osiemnastu lat. Trudne figury taneczne trenują po kilka godzin tygodniowo. Na początku trochę się bałam, że sobie zrobią krzywdę i byłam przeciwna, ale przekonałam się, ile serca i wysiłku w to wkładają i teraz patrzę na nich z podziwem - mówi Danuta Fichna z Gorzyc, mama dwóch członków grupy ASC, Mateusza i Dawida. Jej trzeci syn, kilkuletni Jakub, również próbuje ze starszymi braćmi swoich sił na parkiecie.
 
W niedzielę wieczorem wiele osób przyszło na koncert gorzyckiego zespołu do „Domu Przyjęć u Dziwokich” w Godowie. Właściciele bezinteresownie zorganizowali występ tanecznej grupy. Wśród gości byli także rodzice członków zespołu oraz dziadkowie. Nigdy wcześniej nie widziałem ich na scenie. To trzeba mieć siłę, żeby tak tańczyć - mówił z podziwem Franciszek Antonin, dziadek braci Fichnów.

Na kartonach i na kortarzach

Break dance jest dla nas sposobem na wyrażanie siebie, swojej duszy i uczuć na parkiecie. Walczymy przeciwko systemowi tańcząc, pokazując innym, co to wolność. Ta kultura jest dla nas wszystkim - tak mówia dzisiaj o sobie hiphopowcy z Gorzyc. 
 
Zespół ASC tworzą Marek Bugla, Łukasz Glenc, Piotr Rojewski oraz bracia Fichnowie. Są kolegami ze szkoły i z podwórka, razem trenują od około półtora roku. Wszystko zaczęło się od Mietka Siemieńca z Osin, który kilka lat temu pokazał mi proste elementy breakdance’a. Miałem wtedy chyba z czternaście lat -  wspomina Łukasz. Niebawem, na urodzinach u kolegi, zaprezentował Markowi taneczny trick.  I tak to się zaczęło. W gimnazjum tylko trochę próbowalismy tańczyć, potem poszliśmy z Łukaszem do liceum elektronicznego w Zespole Szkół Technicznych w Wodzisławiu i tam odbywały się treningi, na które obaj zaczęliśmy chodzić - dodaje Marek Bugla. Wspomina też, że nieraz, za zgodą dyrektora szkoły ćwiczyli breakdance przed lekcjami  na korytarzu. Po prostu czyściliśmy podłogi - żartują dzisiaj chłopcy.
 
Przełomowe okazały się wakacje w 2003 roku. Tańczyliśmy, choć na początku bolało, nieraz byliśmy zrezygnowani. Tylko to, że od początku byliśmy ekipą, pozwoliło wytrwać. Ta chęć przerodziła się w break’ową obsesję. Związaliśmy się z break’iem nierozerwalnie - do końca, na zawsze - wspominają tamto lato na swojej stronie internetowej (www.asc.ziom.pl).
 
Pierwsze treningi na boisku niedaleko domu zaczął organizować Marek. Towarzyszył mu Łukasz, a wkrótce dołączyli do nich Piotrek i Mateusz z sąsiedztwa. Codziennie po dwie godziny leciała kaseta. Trenowaliśmy na kartonach, rozłożonych na trawie albo na asfalcie - wspominają chłopcy. Razem z nimi skakały i tańczyły dzieci z całej okolicy. W zes-pole zostali najwytrwalsi. Po wakacjach zaczęli ćwiczyć w Gminnym Ośrodku Kultury w Gorzycach, a od stycznia tego roku - na sali gimnastycznej. Przełomowe było dla nich spotkanie z grupą breakdance’ową AZIZI z Rybnika. To było olśnienie, oni pokazali nam jak naprawdę ma wyglądać ten taniec. Spotkaliśmy ich w czasie ferii zimowych. Od tej pory zaczęliśmy ćwiczyć już na poważnie - dodaje Marek.

Jedna miłośĆ, jeden pokój

Od tej pory chłopcy z ASC jeżdżą na treningi również do Klubu Energetyka przy rybnickiej Elektrowni. Występują na gimnnych festynach, piknikach. Niedawno uczestniczyli w hiphopowej imprezie w Pawłowicach. Tańczyli podczas koncertu zespołu Pocahontas razem z grupami AZIZI, Alternatyw4 z Żor oraz 3MJ z Bielska-Białej. W niedzielę wystąpili w Godowie. To pani Michalina Dziwoki zorganizowała ten występ, jesteśmy tym zaskoczeni. Takich ludzi potrzeba w ośrodkach kultury - mówili tancerze. Na scenie pokazali nie tylko swoje umiejętności breakdance’owe, ale opowiedzieli także publiczności historię hip-hopu, naśladowali też instrumenty za pomocą swojego głosu. Jestem zaskoczona tym, jak wiele potraficie - powiedziała po koncercie Karina Kuśnierz, nauczycielka muzyki w gorzyckim gimnazjum, która kiedyś uczyła również chłopców z ASC. Zrobiliście ogromny postęp od czasu, kiedy widziałam was ostatni raz kilka miesięcy temu. Chłopcy, jesteście niesamowici, jeśli chodzi o wykorzystanie wolnego czasu. Wy go nie marnujecie na próżnowanie.  Zawsze tacy byliście w szkole - niesamowici i bardzo twórczy. Wasze rysunki do dzisiaj mam w swoich zbiorach - chwaliła chłopców.
 
Razem z ASC na scenie wystąpiła także ze swoim tańcem utalentowana Dagmara Smołka z Odry. Dziewczynka na co dzień tańczy w wodzisławskim zespole Miraż. Bardzo lubię tańczyć. Moim marzeniem jest, żeby zostać tancerką disco albo hiphopową - powiedziała nam Dagmara. Sama przygotowała choreografię do swojego wystepu. Publiczność nagrodziła ją rzęsitymi brawami.

Iza Salamon