Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 7 (211) Data wydania: 10.02.04

Mechanik po studiach

Tym razem odwiedziliśmy Przedszkole Publiczne nr 5 w Wodzisławiu. Prawie setką dzieci opiekuje się tutaj 9 nauczycielek oraz 10 osób obsługi. Jak mówi dyrektorka placówki, Mariola Reclik, obecnie na zajęcia przychodzi, jedynie ponad pięćdziesiąt maluchów, ponieważ reszcie z nich dała się we znaki grypa. W przedszkolu, oprócz tradycyjnych zajęć, organizowane są ćwiczenia rehabilitacyjne, rytmika oraz nauka j. angielskiego. W tym roku tematem przewodnim zajęć jest edukacja regionalna. Dzieci poznają historię swojego regionu oraz miejscową gwarę. Podobnie jak wychowankowie innych placówek, dzieci z „Piątki”, co roku uczestniczą w Festiwalu Kultury Przedszkolnej, gdzie od dłuższego czasu zajmują czołowe miejsca oraz startują w Olimpiadzie Przedszkolaków. Mają również niecodzienne zainteresowania. Od 2002 r. prowadzone są tutaj rozgrywki w mało znaną grę planszową „Atari Go”, którą w skrócie można scharakteryzować jako „łapanie kamieni”. Buduje ona u dzieci pewność siebie, uczy cierpliwości i samodyscypliny. Nawiązano nawet kontakt z prywatnym przedszkolem w Bielsku Białej, którego podopieczni również interesują się tą formą rozrywki. W Bielsku rozegrano pierwszy turniej, natomiast rewanż już niebawem w Wodzisławiu. (raj)
Dzieci zastanawiały się, kto to jest mechanik?
 
Mateusz Pukis
To jest osoba, która naprawia rowery i auta i ma ciężką pracę. Używa kluczy, piły, jakiegoś młotka, gwoździ i śrubokrętów.
U nas reperuje pan Grzegorz. Mieliśmy zepsute auto ale mu się nie udało go naprawić i tata sprzedał.
 
Daria Olszacka
Mechanik naprawia też szafki, chyba może też być pani mechanik. Ostatnio kuzyn naprawiał mi rower, jak spadł łańcuch. Mechanik ma ciężką pracę, bo ma dużą narzędziownię.
 
Sławek Skubisz
Mechanik ma młotek i piłę. Piłuje blachę, ale też otwiera silnik samochodu. Widziałem jak to robi na filmach. Nie wiem czy naprawił. Taki mechanik zarabia 100 zł. Mój dziadzio mi naprawił zabawkę jak się zepsuła.
 
Kasia Jurek
Był u nas w domu mechanik i naprawiał telewizor. Działa jak trzeba. Używał młotka i śrubokręta. Nie wiem na razie co tam było zepsute bo tata mi nie powiedział.
 
Wiktor Macura
To taki ktoś kto naprawia na przykład zapchaną rurę. Myślę, że aby to robić trzeba skończyć studia. Jak coś drobnego się zepsuje w domu to naprawia dziadek. Na przykład jak grzejniki nie grzeją albo woda pryska.