Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 1 (205) Data wydania: 01.01.04

Bez wskaźnika

Bóg, honor, ojczyzna- wielkie słowa, wręcz pełne patosu. Bo czy można dziś mówić o tych wartościach słowami: „tym się staram kierować w życiu” bez zażenowania? Czy nie jest to samobójstwem w czasach, kiedy coraz częściej zapomina się o drugim człowieku, tym najbliższym? „Doświadczeni” ludzie coraz częściej popadają w znużenie i zmęczeni codziennym, szarym życiem stają się obojętni wobec wszystkich i wszystkiego. Zaś świat, który otwiera się przed młodymi ludźmi nie wygląda tak różowo jak reklama nowego telefonu komórkowego. Zamiast ideałów coraz częściej muszą oglądać obrazy przepełnione prywatą szerzoną przez głównych bohaterów i egocentryzmem, który staje się znakiem rozpoznawalnym obecnych czasów. Jak to rzutuje na współczesną młodzież? Jakimi wartościami kieruje się obecnie? Co jest dla nich najważniejsze?
Każda jednostka obiera w swoim życiu wartości, które są dla niej najważniejsze. Są one „motorkiem”, który motywuje do działania i nadaje mu sens. Ci, którzy takiego wyboru nie dokonali i nie wyłonili wartości dla siebie najważniejszych czują się często zagubieni, ponieważ nie potrafią określić, co ma dla nich nadrzędne znaczenie, nie wiedzą często, na czym polega wartość, którą chcieliby realizować w życiu. A jak podkreślają współcześni filozofowie jest to szczególnie ważne w obecnych czasach. Najlepiej mówi o znaczeniu słowa „wartość” w książce „Młodzież a wartości” H. Świda: „wartością jest to, co uruchamia ludzką motywację”. Tylko czy obecnie zdarza to się często?
 
Dziewczyny najbardziej cenią sobie to, co wiąże się z uczuciami, życiem rodzinnym. Dla chłopców ważna jest zaś niezależność, dobra praca. Może wynikać to z wpojonego poczucia odpowiedzialności. Widać, że mimo ogólnie panującej mody na niezależność wśród kobiet, gdzieś w młodym wieku tkwią te wartości, stereotypy, które przekazali im przodkowie - mówi nam Barbara Zaparty- Piasecka, pedagog szkolny. Potwierdzają te słowa wyniki sondażu, który przeprowadziliśmy wśród 100 młodych ludzi (50 dziewczyn i 50 chłopców). Wyniki te są diametralnie różne. Wynika z nich, że najważniejsze dla młodych kobiet są w życiu takie wartości jak: przyjaźń, rodzina i miłość. Zaś chłopcy w większości wskazali na: niezależność, wolność, pracę. Należy jednak podkreślić, że młodzież oceniając jakiś cel bardzo wysoko, nie widzi jednocześnie dużych szans na osiągnięcie go w życiu. I w tej kwestii przedstawiciele obu płci są zgodni. Po to się kształcę, żeby mieć w przyszłości satysfakcjonującą mnie pracę, ale nie wiem, czy uda mi się to, ponieważ widzę, co się dzieje w naszym kraju - mówi siedemnastoletni Michał Szczepański z Radlina.
 
Młodzi ludzie przerażeni obrazem, który serwuje im obecny świat bardzo często muszą rezygnować ze swoich marzeń i wartości, którymi się kierują. W dużym stopniu winę za to ponoszą poprzednie pokolenia, które miały bezpośredni wpływ na kształt nowego ustroju. A ich błąd odbija się po dzień dzisiejszy moralną czkawką. Po prostu nasze społeczeństwo bardzo łatwo rezygnuje z wyznawanych wartości pod byle pretekstem. Dlatego takie wartości jak wiara i prawda zajmują nienajlepsze pozycje w sondażach- również naszym. Zaś zdecydowana większość respondentów wskazała na pracę. Tłumaczyć to możemy obecnym stanem polskiej gospodarki (bezrobocie około 17%), która budzi lęki wśród przyszłych pracowników. Młodzież źle pojmująca wolność - pojęcie, które w obecnej formie przekazali ludzie o kilkanaście lat starsi - odbiega od tradycyjnych wartości.
 
Jednak istnieją jeszcze grupy, które starają się kierować wartościami tradycyjnymi. Mówi nam o tym Kasia, animatorka Ruchu Światło Życie: Ludzie, którzy decydują się na przystąpienie do oazy wybierają trudną drogę. Staramy się w życiu kierować takimi wartościami jak: wiara, prawda, miłość (bezinteresowna) i szacunek wobec wszystkich. To nie jest ani łatwe, ani popularne, dlatego też tak niewielu młodych ludzi wybiera te wartości. Ale uważam, że to się opłaca. I wcale nie przeszkadza to w osiągnięciu życiowego sukcesu. Kolejną grupą są harcerze, którzy już od osiemdziesięciu lat wcielają w życie prawo harcerskie zawarte w dziesięciu punktach. I nie są to tylko puste słowa. Organizacja ta kształci młodzież, na świadomych i odpowiedzialnych obywateli, którzy kochają kraj i Boga. Problem nie tkwi więc w małej aktywności którejkolwiek z grup, ale w kryzysie postaw moralnych. Wielu naszych rozmówców podkreśla, że młodzi ludzie nasłuchali się od dorosłych zbyt wielu gorzkich słów, a poza tym takie przykłady wynoszą z domów. Krzyż i zielony mundur nie mają już takiej siły przyciągającej jak kiedyś. Ciekawszą perspektywę roztacza przed nimi program telewizyjny lub czas spędzony na klatkach schodowych lub w dyskotece. Przecież muszę odreagować cały tydzień nauki szkolnej - mówi z oburzeniem w głosie piętnastoletnia Agata z Rydułtów. Jadę na dyskotekę, wyszaleję się, a potem trochę odpocznę przed telewizorkiem. Na nic innego nie mam chęci ani czasu. Poza tym najważniejsze jest dla mnie podtrzymywanie przyjaźni, a to też zżera kawałek czasu.
 
Jak uczy historia, człowiek wraz z dojrzewaniem zmienia listę swoich wartości. Miejmy tylko nadzieję, że zmiany, jakie z pewnością nastąpią wśród tego pokolenia będą zmianami na lepsze. Za dużo mamy wśród nas oportunistów. I jakby to powiedział specjalista od rynku pracy: „nastąpiło przesycenie, nadszedł czas zmian”. Oby do tych zmian nasze pokolenie dojrzało jak najprędzej ponieważ ich brak jest powodem wielu problemów natury moralnej. Zaś problem, którego nie rozwiążemy dziś z pewnością zaprocentuje w przyszłości.
 
Daniel Gryt