Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 2 (154) Data wydania: 08.01.03

Powrót pomidorowej

Podobnie jak w 2001 roku z kranów znacznej części mieszkańców często leci brudna woda. Zanieczyszczenia tym razem spowodowane są ciągłymi awariami instalacji.
Problem brudnej wody znany jest w mieście od dawna. Już w październiku 2001 r. przedstawiciele Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji tłumaczyli, dlaczego na oś. XXX-lecia i Piastów leci woda określana przez jednych „zupą pomidorową” przez innych natomiast „szkocką whisky”. Okazało się wówczas, że za zanieczyszczenia odpowiedzialny jest dostawca wody, czyli Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągowe, a ich usunięcie nie jest łatwe, dlatego też czysta woda pojawiła się dopiero na kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia. O tym, że problem powraca przekonaliśmy się również w grudniu tego roku. To jest koszmar. Tej wody nie można używać. Proszę zobaczyć jak ona wygląda - mówi zdenerwowany mieszkaniec ul. 26 Marca prezentując nam butelkę rdzawego płynu pochodzącego z jego domowego kranu, która przyniósł do redakcji. To jest niebezpieczne, junkers mi się zapchał, miałem szczęście, że w porę wyłączyłem pralkę.

W tym jednak przypadku przyczyna zanieczyszczeń jest zupełnie inna. Do 22 grudnia mieliśmy 11 awarii - podkreśla Wiesław Blutko z PWiK. Temperatura dostarczanej wody wynosi 2 stopnie, natomiast rury, w których ona płynie są znacznie cieplejsze. Z tego też powodu dochodzi do przykurczu materiału i rury pękają. Zanieczyszczenia wody natomiast spowodowane są każdorazowym przywracaniem instalacji do ruchu. W trakcie postoju gromadzą się nieczystości, które po uruchomieniu przemieszczają się wraz z wodą. Co w tej sytuacji mogą zrobić mieszkańcy? Każda z osób borykająca się z tym problemem i zamieszkująca budynki należące do spół-dzielni mieszkaniowej powinna wystosować do dyrekcji spółdzielni wniosek o rekompensatę. Spółdzielnia natomiast będzie w tej sprawie negocjować z PWiK. Osoby mieszkające poza zasobami spółdzielczymi powinny z kolei indywidualnie zgłaszać problem do PWiK. Wystosowaliśmy już pismo do Wodociągów i czekamy na reakcję - mówi Ryszard Kühn, zastępca dyrektora ds. technicznych Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej i Remontowej. Będziemy negocjować wysokość upustów i wówczas przełożymy go na cenę wody w indywidualnych przypadkach. Ich wysokość naliczana jest procentowo od zużycia wody poszczególnych mieszkańców. W 2001 r., kiedy pojawiły się zanieczyszczenia, było to bodajże 5 procent ceny wody. Wówczas sprawa dotyczyła całości naszych zasobów, w tym ostatnim przypadku brudna woda pojawiła się jedynie w niektórych budynkach - dodaje.

Rafał Jabłoński