Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 7 (1658) Data wydania: 13.02.24
Czytaj e-gazetę

Nie mam grzechu zaniechania. Paweł Macha po raz trzeci wystartuje na burmistrza Kuźni Raciborskiej

– Proponuję kontynuację tego, co zacząłem, oraz dokończenie tego dzieła. Biorąc stery w ręce 10 lat temu, łajba ciekła, a żagle były podarte. Dziś nie ma dziur i jest sprawna. Na horyzoncie majaczy czubek wieży kościoła – cel podróży – dom. Mam nadzieję, że inni też to dostrzegają – mówi Nowinom burmistrz Kuźni Raciborskiej Paweł Macha, zapowiadając, że wystartuje w nadchodzących wyborach samorządowych. Według naszych ustaleń, o najważniejsze stanowisko w tej gminie będzie rywalizować co najmniej trzech kandydatów. Oprócz burmistrza Machy swoją kandydaturę na naszych łamach ogłosił także jego były zastępca – Wojciech Gdesz.

Paweł Macha chce zaoferować mieszkańcom trzeci kontrakt

Burmistrz Kuźni Raciborskiej planuje ubiegać się o reelekcję w nadchodzących wyborach samorządowych. Zarejestrował Komitet Wyborczy Wyborców o nazwie „Stabilny Rozwój”, którego pełnomocnikiem jest Michał Macha. – Mam już prawie komplet radnych, z którymi zamierzam pójść do wyborów. Teraz muszę ich oficjalnie zarejestrować, aby formalnie móc kandydować na burmistrza – przyznaje Paweł Macha, burmistrz Kuźni, który pełni tę funkcję od 2014 roku. Jeśli zostanie wybrany, będzie to jego trzecia i zarazem ostatnia kadencja, zgodnie z wprowadzoną wcześniej zasadą dwukadencyjności (zmiana obowiązuje od wyborów samorządowych w 2018 roku).

Burmistrz, pytany o powody ponownej kandydatury, odpowiada, że chce zaproponować społeczności trzeci kontrakt na reprezentowanie interesów każdego z mieszkańców, ponieważ, jak podkreśla, to oni za pośrednictwem rady są jego pracodawcą i to dzięki nim otrzymuje wynagrodzenie – To jest moja oferta menedżerska na zarządzanie ich majątkiem. Dziewięć lat temu zaproponowałem zmiany, które z żelazną konsekwencją realizuje i których efekty mam nadzieję widać – mówi. – Gdyby moja wizja nowoczesnej i bogatej gminy była dokończona, wtedy taka osoba jak ja nie byłaby tej społeczności potrzebna. Przekładanie papierów w urzędzie mnie nie bawi, interesuje mnie realizacja zaplanowanych inwestycji i celów, a naciągać swoich obywateli nie chcę – twierdzi.

Satysfakcja burmistrza

Poproszony o ocenę swoich rządów obecnej kadencji, Paweł Macha stwierdza, że trudno mu oceniać samego siebie.

– Mam satysfakcję, że coś zostawiłem po sobie. Nie mam grzechu zaniechania; nie ma żadnej okazji, której bym nie wykorzystał, a która pozytywnie wpłynęła na losy naszej gminy. Łapałem każdy, nawet najmniejszy, powiew wiatru w żagiel. To fundament pod nasz wspólny odnowiony dom – podkreśla.

Zapytany, czy obawia się konkurencji w nadchodzących wyborach, biorąc pod uwagę co najmniej dwóch kontrkandydatów na najważniejszy urząd w gminie, Paweł Macha odpowiada, że właśnie po to są wybory, aby mieszkańcy wybrali ofertę spełniającą ich wymagania.– Ja proponuję kontynuację tego, co zacząłem, oraz dokończenie tego dzieła. Biorąc stery w ręce 10 lat temu, łajba ciekła, a żagle były podarte. Dziś nie ma dziur i jest sprawna. Na horyzoncie majaczy czubek wieży kościoła – cel podróży – dom. Mam nadzieję, że inni też to dostrzegają – zaznacza.

Kuźnia do wyborów bez zastępcy

Burmistrz wstrzymuje się od obszernego komentarza dotyczącego odejścia dwóch swoich zastępców, Sylwii Brzezickiej-Tesarczyk i Wojciecha Gdesza, w trakcie obecnej kadencji. – To ich decyzja. Tak zdecydowali – zaznacza. Natomiast we wpisie na gminnym Facebooku, burmistrz informuje o odejściu Gdesza, dołączając grafikę przedstawiającą Krzyżaków obserwujących bitwę toczoną przez samych Polaków pod Grunwaldem, z podpisem: „Chyba zaczęli bez nas...”.

Burmistrz informuje, że do czasu wyborów nie będzie powoływał nowego zastępcy. Wyjaśnia, że jeśli zostanie ponownie wybrany na burmistrza, zaprosi do współpracy osobę dobraną w niepolitycznym układzie. – Kandydat będzie jednak musiał wytrzymać moje tempo pracy oraz oczekiwania dotyczące jakości. To będzie ktoś, komu wreszcie będzie można zaufać – puentuje.

(mad)