Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 12 (1611) Data wydania: 21.03.23
Czytaj e-gazetę

Ks. Przemysław Pawlak wyróżniony przez Kapitułę Nagrody im. Jana i Wojciecha Wawrzynków

Pochodzący z Kuźni Raciborskiej ks. Przemysław Pawlak otrzymał wyróżnienie przyznane przez działającą przy Instytucie Śląskim w Opolu Kapitułę im. Jana i Wojciecha Wawrzynków za najlepszą pracę magisterską obronioną w 2022 r., a poświęconą dziejom politycznym, kulturze i problemom społecznym Śląska.

Nagroda braci Wawrzynków

Początki nagrody sięgają roku 1991, kiedy to Edyta i Piotr Wawrzynkowie (żona i syn Wojciecha Wawrzynka) wyszli z inicjatywą ustanowienia funduszu nagrody im. Wojciecha Wawrzynka za najlepszą pracę magisterską poświęconą problematyce śląskiej. W 2006 r. dokonano zmiany nazwy nagrody na „Nagrodę im. Jana i Wojciecha Wawrzynków”, honorując w ten sposób obu braci zasłużonych dla przedwojennego ruchu polskiego na Górnym Śląsku. Co ciekawe – imię jednego z braci – Jana – nosi Szkoła Podstawowa w Kuźni Raciborskiej.

Przebaczamy i prosimy o wybaczenie

Przyznanie wyróżnienia jest dla ks. Przemka niemałym zaskoczeniem. – Pracę do konkursu zgłosiłem za namową promotora (ks. dra hab. Piotra Góreckiego, prof. UO – dop. BK). Została ona przyjęta, ale przez długi czas nie otrzymywałem żadnych informacji, co sprawiło, że nadzieje na jakieś szczęśliwe zakończenie słabły. Aż do początku marca, kiedy to otrzymałem telefon z Instytutu Śląskiego z informacją, że przyznano mi wyróżnienie. To była bardzo miła wiadomość – mówi nam laureat.

Tematem pracy magisterskiej ks. Pawlaka była postać wywodzącego się z Kuźni Raciborskiej o. Adalberta Kurzei, a przez długie lata pełniącego swą duszpasterską posługę w klasztorze w Maria Laach w Niemczech („Opat Adalbert Kurzeja OSB (1920 – 2016) jako przedstawiciel odnowy liturgicznej Kościoła oraz orędownik niemiecko-polskiego pojednania”). – Tam poruszane były dwa aspekty, które wyszły poza życiorys duchownego: jednym z nich było uczestnictwo ojca w procesie pojednania polsko-niemieckiego po II wojnie światowej, a drugim jego udział w liturgicznej odnowie kościoła w Polsce po Soborze Watykańskim II – podkreśla ks. P Pawlak. – Opat był członkiem tejże komisji, w której zajmował się kwestią tłumaczeń wszystkich ksiąg liturgicznych w Niemczech po soborze – dodaje.

Podziękowanie od samorządu

Wyróżnienie pracy przez tak zacną kapitułę nie umknęło uwadze lokalnych władz samorządowych. W piątek, 17 marca wiceburmistrz Sylwia Brzezicka-Tesarczyk wręczyła w imieniu kuźniańskiego samorządu drobny upominek młodemu kapłanowi. W trakcie spotkania rozmawiano o nagrodzonej pracy oraz o dalszych ewentualnych planach wydania tejże w formie zwartej publikacji. – Zależy nam, by życie i działalność Honorowego Obywatela Gminy Kuźnia Raciborska mogło poznać jak największe grono osób – czytamy na stronie Urzędu Miejskiego w Kuźni Raciborskiej.

Pierwsza parafia

Przypomnijmy, że ks. Przemysław Pawlak jest jednym z tych księży z diecezji gliwickiej, który w ubiegłym roku otrzymał święcenia kapłańskie. Od sierpnia 2022 r. pełni posługę kapłańską w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bytomiu-Szombierkach. Jak się odnajduje w swojej pierwszej parafii? – Bardzo dobrze. Bytom generalnie postrzegany jest jako trudne środowisko duszpasterskie, natomiast Szombierki wyłaniają się trochę z tej rzeczywistości, są zupełnie innym światem – zaznacza ks. Pawlak, dodając, że parafia jest dość spora, bo liczy 15 tys. mieszkańców, z czego 12 tys. jest wiernych. – Proboszcz wraz z drugim wikariuszem tworzą dobrą atmosferę, więc się we trójkę doskonale dogadujemy. Na plebanii czuję się jak w domu. Choć obowiązków jest sporo, to nie narzekamy na zmęczenie. Można spokojnie pracować – kończy ks. Przemysław.

Bartosz Kozina