Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 41 (1588) Data wydania: 11.10.22
Czytaj e-gazetę

Lis na skale. Kuśnierz zabrał raciborzan na Śnieżkę

Turyści zdobyli szczyt o wysokości 1602 m i w dwa dni obeszli fragment Karkonoszy. Grupa licząca 39 osób trafiła w góry, gdy stopniał tam pierwszy śnieg.

Od 24 do 25 września odbyła się kolejna wyprawa górska z PTTK Oddział Racibórz pod patronatem honorowym Starosty Raciborskiego Grzegorza Swobody.

Celem było zdobycie najwyższych szczytów Karkonoszy: Śnieżki 1602 m. n.p.m, Szrenicy 1361 m. n.p.m i Śnieżnych Kotłów. Uczestnicy wyjechali z Raciborza już o 4.30 w kierunku Karpacza.

Na miejscu spotkali się z przewodnikiem sudeckim i weszli na szlak od strony Świątyni Wang 882 m. n.p.m. Następnie udali się do Schroniska PTTK Samotnia i poprzez Dom Śląski na Śnieżkę. Tam wykonali pamiątkowe zdjęcia i wrócili do Karpacza.

Autokarem przemieścili się do Radomierza na obiadokolację i nocleg. W drugim dniu po śniadaniu czekał ich przejazd do Szklarskiej Poręby i wejście do Schroniska Kamieńczyk 843 m.n.p.m, a następnie do Schroniska Hala Szrenicka 1201 m. n.p.m i na Śnieżne Kotły 1490 m.n.p.m. Tu również zdobycie szczytu udokumentowano zdjęciami i odbyło się zejście żółtym szlakiem do Schroniska Pod Łabskim Szczytem 1170 m. n.p.m. Po przerwie na posiłek uczestnicy wycieczki wrócili szlakiem do Szklarskiej Poręby. Stąd autokar zawiózł ich do Raciborza.

W wyprawie brało udział 39 uczestników. Najstarszy uczestnik był z rocznika 1951, a najmłodszy z 2012.

29 i 30 października PTTK wyruszy na Babią Górę i Pilsko.

(ma.w)


3 pytania do prezesa oddziału PTTK Racibórz – Andrzeja Kuśnierza

– Co było szczególnie zachwycające w trakcie tej wyprawy?

– Moim zdaniem, jak i myślę większości uczestników, celem tej wyprawy było nie tylko zdobycie najwyższego szczytu Karkonoszy, czyli Śnieżki, ale zobaczenie polodowcowych Śnieżnych Kotłów. Są umiejscowione pomiędzy Łabskim Szczytem i Wielkim Szyszakiem, z budynkiem po byłym schronisku górskim gdzie obecnie znajduje się najwyżej w Polsce położona radiowo-telewizyjna stacja nadawcza.

– Podał pan, że na trasie spotkaliście się z przewodnikiem sudeckim. We wcześniejszych relacjach nie było takich informacji, proszę powiedzieć o tym coś więcej.

– W celu pogłębienia wiedzy o danym terenie i zwiększeniu możliwości zwiedzania zapewniamy uczestnikom przewodnika specjalizującego się w określonym miejscu. Dlatego jechaliśmy przez Jelenią Górę, gdzie czekała na nas przewodniczka sudecka – pani Alina.

– „Zdobyczą” fotograficzną z tego wyjazdu jest wyjątkowe zdjęcie lisa na skale. Jak udało się je zrobić? Gdzie spotkaliście to zwierzę?

– Lisa napotkaliśmy na szlaku ze Szrenicy w kierunku Śnieżnych Kotłów. Myślę, że było to jego stałe miejsce bytowania. Pomimo wyraźnego zakazu, turyści często dokarmiają dzikie zwierzęta nieodpowiednim dla nich jedzeniem i te przyzwyczajają się do tego. Później trudno takiemu karmionemu lisowi zmienić lokalizację.

– W czasie kiedy pojechaliście, w mediach podawano, że w górach leży śnieg. Jakie były tam warunki pogodowe?

– Trzy dni przed naszą wyprawą w Karkonoszach spadł śnieg, ale do momentu przyjazdu pogoda dopisywała i zostały tylko niewielkie płaty. Bez większych przeszkód można było przemierzać te szlaki.