Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 40 (1587) Data wydania: 04.10.22
Czytaj e-gazetę

Kierowcy słono zapłacą za to przewinienie, ale nie brakuje śmiałków, którzy wiedzą lepiej

Chodzi o nieustępowanie pierwszeństwa pieszym na przejściach przez pojazdy. O sprawie informuje mł. asp. Piotr Malon, dzielnicowy z Komisariatu Policji w Krzyżanowicach. Mundurowy precyzuje, że problem dotyczy przejść na trasie Krzyżanowice – Roszków, przy DK 45.

W efekcie, jak informuje komenda, prowadzone są w tym rejonie wzmożone kontrole. Dzielnicowy zwraca z kolei uwagę, że 17 września w taryfikatorze nastąpiły duże zmiany, które obejmują między innymi wykroczenia popełniane na przejazdach kolejowych, a także wobec pieszych.

– Zmiany i wiążące się z tym dotkliwe kary finansowe pokazują, jak niebezpieczne są te wykroczenia. Często w zdarzeniach dochodzących w tych miejscach ludzie tracą życie – podkreśla mundurowy.

Nadmienia, że zmiany wprowadzone w taryfikatorze mają związek z nowelizacją ustawy Prawo o Ruchu Drogowym. Wskazuje, że założeniem ustawodawcy jest zwalczanie niebezpiecznych zachowań w obrębie przejść dla pieszych i przejazdów kolejowych. Są to miejsca, w których najczęściej ludzie tracą życie. Wiążę się to z tym, że pieszy w zderzeniu z pojazdem mechaniczny nie ma większych szans na przeżycie. Podobnie sprawa ma się do łamania przepisów na przejazdach kolejowych. – Nasz pojazd w zetknięciu z kilkunastotonową lokomotywą zachowuje się jak kartka papieru – porównuje policjant.

W efekcie, jak informuje komenda, prowadzone są w tym rejonie wzmożone kontrole. Dzielnicowy zwraca z kolei uwagę, że 17 września w taryfikatorze nastąpiły duże zmiany, które obejmują między innymi wykroczenia popełniane na przejazdach kolejowych, a także wobec pieszych.

– Zmiany i wiążące się z tym dotkliwe kary finansowe pokazują, jak niebezpieczne są te wykroczenia. Często w zdarzeniach dochodzących w tych miejscach ludzie tracą życie – podkreśla mundurowy.

Nadmienia, że zmiany wprowadzone w taryfikatorze mają związek z nowelizacją ustawy Prawo o Ruchu Drogowym. Wskazuje, że założeniem ustawodawcy jest zwalczanie niebezpiecznych zachowań w obrębie przejść dla pieszych i przejazdów kolejowych. Są to miejsca, w których najczęściej ludzie tracą życie. Wiążę się to z tym, że pieszy w zderzeniu z pojazdem mechanicznym nie ma większych szans na przeżycie. Podobnie sprawa ma się do łamania przepisów na przejazdach kolejowych. – Nasz pojazd w zetknięciu z kilkunastotonową lokomotywą zachowuje się jak kartka papieru – porównuje policjant. Za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych grozi mandat w wysokości 1500 złotych. W momencie popełnienia recydywy (dwukrotnie popełnione wykroczenie z tej samej grupy w ciągu dwóch lat) mandat opiewać będzie na kwotę 3000 złotych.

– Kiedy mówimy o takim wykroczeniu? Kiedy wbrew obowiązkowi nie ustąpimy pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub wchodzącym na to przejście. Pamiętajmy również, że w strefie zamieszkania pieszy również ma pierwszeństwo przed nadjeżdżającym pojazdem – tłumaczy policjant.

Mundurowy przypomina również o innych przewinieniach:

• Złamanie zakazu wyprzedzania obwarowane jest mandatem w wysokości 1000 złotych, recydywa to 2000 złotych.

• Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim: za pierwsze tego typu wykroczenie to 1500 złotych, natomiast drugie w ciągu 2 lat to, 3000 złotych.

• Spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym z następstwem poszkodowanego pieszego, rowerzysty i innego niechronionego uczestnika ruchu drogowego: wykroczenie popełnione pierwszy raz, to mandat w kwocie 1500 złotych, recydywa 3000 złotych. – Poprzez ten zapis, należy rozumieć wszystkie kolizje z udziałem pojazdu mechanicznego i niechronionych uczestników ruchu drogowego. Mowa o pieszych, rowerzystach, osobach poruszających się na urządzeniach typu: rolki, hulajnogi, wózki inwalidzkie – tłumaczy policjant.

• Omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu: mandat za pierwszym razem będzie wynosił 1500 złotych, a recydywa to 3000 złotych.

• Za wjeżdżanie na torowisko przy zaporach, które są opuszczone lub nie skończyło się ich podnoszenie, grozi mandat w wysokości 2000 zł (recydywa to już 4000 złotych). – Pamiętajmy, że sygnalizator typu S1 święcący naprzemiennie kolorem czerwonym zabrania nam wjazdu poza niego. Jest to równoznaczne z tym że opuszczanie zapór właśnie się rozpoczęło jak i w momencie podnoszenia jeszcze się nie zakończyło – apeluje dzielnicowy. 

(oprac. mad)