Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 7 (1502) Data wydania: 16.02.21
Czytaj e-gazetę

Zapytaj prawnika: Kto ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe związane z prowadzeniem gospodarstwa rolnego?

Odpowiada: Natalia Lewandowska-Fac radca prawny, mediator

Odpowiedzialność za długi spadkowe związane z prowadzeniem gospodarstwa rolnego ponosi od chwili działu spadku spadkobierca, któremu to gospodarstwo przypadło, oraz spadkobiercy otrzymujący od niego spłaty. Każdy z tych spadkobierców ponosi odpowiedzialność w stosunku do wartości otrzymanego udziału. Odpowiedzialność za inne długi ponoszą wszyscy spadkobiercy na zasadach ogólnych. Ta regulacja dotyczy sytuacji, w której nie wszyscy spośród spadkobierców powołanych do spadku z ustawy dziedziczą należące do spadku gospodarstwo rolne. I co trzeba podkreślić, dotyczy długów związanych z prowadzeniem gospodarstwa a nie innych. Za inne długi odpowiadają na zasadach ogólnych od chwili działu spadku wszyscy spadkobiercy, niezależnie od tego czy dziedziczą gospodarstwo rolne czy też nie. Różnica jest taka, że w przypadku długów związanych z prowadzeniem gospodarstwa nie dziedziczą wszyscy spadkobiercy według ich udziałów ale tylko ten, któremu gospodarstwo przypadło oraz otrzymujący od niego spłaty. Długami związanymi z prowadzeniem gospodarstwa rolnego są długi, których powstanie pozostaje w związku z prowadzeniem gospodarstwa rolnego i równocześnie wynikają ze stosunków prawnych, których stroną był spadkodawca w chwili swej śmierci. W związku ze zmianami przepisów dotyczących dziedziczenia gospodarstw rolnych przedstawiony przepis budził wątpliwości. Trybunał Konstytucyjny orzekł jednak, że jest on zgodny z Konstytucją RP (wyr. TK z dnia 31.1.2001r., sygn. akt P 4/99, Dz. U. z 2001r., Nr 11, poz. 91)