Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 2 (1497) Data wydania: 12.01.21
Czytaj e-gazetę

Odszedł Alfred Otlik. Żył historią Raciborza

Na cmentarzu Jeruzalem spoczął w piątek 8 stycznia słynny raciborski kolekcjoner zabytkowych pocztówek (filokartysta) Alfred Otlik. – Żył historią Raciborza – wspomina go radny Piotr Klima. – Niesamowita postać, posiadająca wiedzę i zbiory, które znacznie przekraczają pojęcie, jakie można o nich powziąć – uważa Wojciech Mitręga z Archiwum Państwowego.

– Poznałem pana Alfreda przy okazji jego licznych bytności na wszelkich wystawach i prezentacjach dotyczących dziejów dawnego Raciborza. Nie było imprezy w muzeum, TMZR czy RCK, którą by opuścił. To był wierny uczestnik takich przedsięwzięć – opowiada o zmarłym P. Klima.

Otlik był inżynierem, w przeszłości zawodowo związanym z ZEW-em. Zasłynął jako zapalony kolekcjoner pocztówek przedstawiających dawny Racibórz. – Gdy się z nim rozmawiało, wręcz czuło się tę jego raciborskość, zamiłowanie do naszego miasta – uważa Piotr Klima. Opisuje pasjonata jako osobę bardzo skromną, chętnie dzielącą się wiedzą na temat dziejów miasta. – Pamiętam, gdy odwiedziłem go w domu. Mieszkanie przypominało biuro, wszystko było tam wzorcowo uporządkowane, pan Alfred w mig znajdywał rzeczy, które mnie interesowały z jego kolekcji – wspomina Klima.

Pochodzące ze zbiorów A. Otlika widokówki zostały wykorzystane w pierwszych filmach dokumentalnych Adriana Szczypińskiego o historii Raciborza. – Korzystałem z jego pomocy przy kręceniu filmów o kinie Bałtyk, rzece Psince i pomniku Matki Polki. Zawsze był chętny, otwarty na współpracę. Te materiały znacząco wzbogaciły merytorycznie moje produkcje – podkreśla znany raciborski dokumentalista.

Współtworzący z nim filmy Wojciech Mitręga, pracownik Archiwum Państwowego uważa Alfreda Otlika za niesamowitą postać. – W Raciborzu było dwóch takich kolekcjonerów, on i Henryk Sowik. Wręcz „ścigali” się na pozyskiwanie nowych zdobyczy do swoich kolekcji. Zapamiętałem pana Alfreda jako osobę niezwykle skromną. Nie zabiegał o popularność, a przecież posiadał zbiory o wyjątkowej wartości dla badania przeszłości Raciborza. Jego zasługi dla upowszechniania tej wiedzy w mieście są nie do przecenienia – podkreślił W. Mitręga.

Radny Piotr Klima zapowiedział, że na styczniowej sesji zawnioskuje o pośmiertne uhonorowanie Alfreda Otlika przez władze Raciborza. – Może udałoby się doprowadzić do specjalnej wystawy na podstawie jego zbiorów w muzeum? – zastanawia się przewodniczący rady miasta.

Prezydent Dariusz Polowy i szef rady miasta Leon Fiołka zamieścili na urzędowej stronie wyrazy głębokiego żalu z powodu śmierci Alfreda Otlika. Urząd zamieścił tam notkę wspomnieniową autorstwa Grzegorza Wawocznego, który dzielił ze zmarłym pasję zbierania historycznych pocztówek. – Odszedł strażnik pamięci dawnego Raciborza – napisał o nim.

Mszę pogrzebową odprawiono 8 stycznia w kościele pw. św. Mikołaja w Raciborzu.

(ma.w)


Zmarłego wspomina Marcin Gruchot z firmy Nowiny Art

Ze smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci pana Otlika. Poznałem go przed 4 laty, w roku wielkiego jubileuszu Raciborza. Wiedzieliśmy w pracowni, że jest kolekcjonerem przedwojennych pocztówek i zwróciliśmy się do niego z prośbą o udostępnienie kilkunastu z nich, rzadko spotykanych w kolekcjonerskim obiegu. Na ich podstawie powstały wtedy pamiątkowe reprodukcje i karty pocztowe upamiętniające 800-lecie nadania praw miejskich. Później widywaliśmy się jeszcze wielokrotnie, najczęściej powodem tych spotkań była moja prośba o pomoc przy rozpoznaniu miejsc uwiecznionych na przedwojennych zdjęciach i pocztówkach. Rozwiewał moje wątpliwości, imponował wiedzą z tego zakresu, wracał wspomnieniami do pracy w ZEW-ie. Zapamiętam go jako bardzo pogodnego i życzliwego człowieka.