Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 24 (1467) Data wydania: 16.06.20
Czytaj e-gazetę

Syn szanowanego gospodarza trudnił się nielegalnym handlem

Zuchwała kradzież w składzie obuwia w Raciborzu, afera gospodarcza na Starej Wsi, bombowy zamach na sołtysa Rydułtów, walka Ślązaków z bolszewikami oraz wieści na temat przerażającego wypadku drogowego w regionie – to tylko część spraw, które zostały opisane na łamach „Nowin Raciborskich” równo sto lat temu. Wojtek Żołneczko

Racibórz • 16 czerwca 1920 r.

Zamach na sołtysa

Rydułtowy w Rybnickiem. W środę w nocy podrzucono pod dom sołtysa Skamla bombę, która wybuchając wyrządziła znaczną szkodę materyalną. Wszystkie szyby z okien wyleciały. Po sprawcach nie ma śladu.

Zwycięstwo wojsk górnośląskich

Bytomski pułk, który z rozkazu Naczelnego Dowództwa wziął udział w ofenzywie wojsk polskich na froncie północnym i miał rozpocząć akcyę przełamania frontu bolszewickiego pod Rybczanami, wywiązał się świetnie z swego zadania. Brawurowym atakiem przerwał dnia 2 bm. linie nieprzyjacielskie i zdobył liczne kulomioty oraz wielkie zapasy materyału wojennego. Liczba wziętych do niewoli bolszewików stale wzrasta.

Wobec tego udzieliło dowództwo siódmej brygady 167-mu pułkowi bytomskiemu pochwały w rozkazie dziennym, podkreślając przede wszystkiem waleczność trzeciego batalionu.

Wielkie nieszczęście pod Opolem

Omnibus osobowy jeżdżący między Opolem a Pruszkowem spotkało w sobotę po południu straszne nieszczęście. Niedaleko Szczepanowic popsuł się hamulec właśnie w chwili, gdy omnibus jechał spadzistą drogą. Kierownik nie mógł zatem zelżyć biegu samochodu, ani też zmienić kierunku jazdy. To też na skręcie dróg wjechał omnibus do drzewa przydrożnego a następnie spadł z (...) nasypu do rowu przydrożnego. W samochodzie było około 28 osób; z tych wydobyto 12 ciężko rannych i odstawiono do klasztoru w Szczepanowicach. Okaleczenia są tak ciężkie, że nie ma nadziei utrzymania nieszczęśliwych przy życiu. Także reszta osób odniosła cięższe lub lżejsze rany.

Małżeństwo o 62 dzieciach

Angielka Mrs. Otenaby, która wyszła za mąż mając lat 16, wydała w rok po ślubie na świat czworaki. W kilku latach liczba dzieci w tym małżeństwie wynosiła 14, ponieważ kilkakrotnie urodziły się trojaczki. Przewyższyła tę Angielkę pewna belgijka, która mając już pokaźną ilość synów i córek, urodziła od razu sześcioro żywych dzieci.

Znana jest w Paryżu rodzina piekarza, w której w przeciągu siedmiu lat urodziło się 21 dzieci, które żyją i cieszą się zdrowiem.

W College of Heraldo przechowują z dawniejszych czasów podanie pewnego Anglika o podwyższenie pensyi, którą pobierał jako pisarz: motywował zaś prośbę swoją tym, że właśnie dostał 39-te dziecko.

Rekord jednak zdobyła żona szkockiego tkacza, która mężowi swemu urodziła 62 dzieci. 47 zostało przy użyciu i utrzymywało później swych rodziców, którzy dożyli sędziwego wieku. Wypadki tak nadzwyczajnej płodności zdarzają się rzadziej w wyższych sferach towarzyskich. Jednak lady Templo of Stowe, angielska arystokratka miała osiemnaścioro dzieci i jest dziś prababką. Potomstwo jej liczy 700 osób.


Racibórz • 21 czerwca 1920 r.

Zuchwały włam do składu obuwia

Racibórz. W nocy na zeszły piątek włamali się złodzieje do składu obuwia majstra szewskiego p. Kołodzieja na Przedmieściu wielkim i skradli mu towaru za blisko 20 tys. marek.

Słodka kradzież

Racibórz. W fabryce czekolady Wedekinda skradli złodzieje 125 funtów cukierków.

Próżne przechwałki

Racibórz. Raciborska „Neue Oberschl. Volksztg.” chełpi się, że w całym Raciborzu, Płoni i Starej Wsi znalazło się tylko 7 procent dzieci polskich, których ojcowie domagają się polskiej nauki w szkołach ludowych. Wymienia nawet poszczególne liczby, i tak: 125 domaga się nauki religii tylko w języku polskim, 8 nauki czytania i pisania polskiego; 195 polskiej nauki religii, czytania i pisania; wyłącznej nauki po niemiecku we wszystkich przedmiotach zażądało 4557. Wszystkich dzieci zaś uczęszcza do szkół 4885, czyli że tylko 7 procent dzieci szkolnych zażądało polskiej nauki. – Czy to się zgadza z prawdą?

Afera gospodarcza

Starawieś pod Raciborzem. Przed kilku dniami skonfiskowała policya na dworcu wagon mąki, przeznaczonej na paskarski handel pokątny. Jako szybera – paskarza przechwycono syna gospodarczego Alojzego Głombika. Przed paru tygodniami wywiedziono ojcu jego gospodarzowi Mikołajowi Gł. buhaja. Zdaje się, że teraz się sprawa wyświetli, czy przypadkiem Głombik młodszy nie był we własnej osobie szyberem, paskarzem i... czy Głombik o tem nic nie wiedział.

Alkohol dodał mu odwagi

Rybnik. Stolarz Dzierzawa z Rybnika w stanie pijanym wracając w nocy do domu, przechodził koło posterunku francuskiego, który stał przed ratuszem rybnickim, wrzeszcząc na całe gardło „Deutschland, Deutschland uber alles”. Gdy posterunek na to nie zwracał uwagi, przybliżył się do niego pijany Dzierzawa krzycząc jeszcze głośniej ową pieśń. Naturalnie odepchnął Francuz Dzierzawę od siebie. Zaraz w następny dzień wachmistrz policyjny Richter zawołał Dzierzawę na policyę i razem z nim spisał protokół w tym sensie, że posterunek francuski napadł na spokojnego przechodnia. Świadkowie tego zajścia każdej chwili mogą pod przysięgą zeznać prawdziwość powyższego opisu.

Patriotyczna wycieczka

Moszczenica, pow. Rybnicki. W niedzielę 13. bm. urządziły drużyny sokolskie z Wodzisławia i Radlina* oraz śpiewacy wycieczkę do naszej wioski. W Moszczenicy leży na cmentarzu 2 Polaków zabitych nędznie przez grencszuc* podczas powstania, otóż ci, co urządzili wycieczkę, nie zapomnieli podczas zabawy i o tych co zginęli za ojczyznę, ale na ich grobie złożyli wieńce z napisami. Mówił nad grobem dr. Rożański z Rybnika, a obecni zmówili modlitwy za umarłych. Potem odbyły się na użyczonej gościnnie przez pana Pawliczka łące ćwiczenia sokołów i popisy śpiewaków (...)

* Sokoły były zakładane w XIX i XX wieku jako organizacje propagujące zdrowy tryb życia oraz wartości patriotyczne. Towarzystwo Gimnastyczne „Sokól” działało m.in. na ziemiach polskich w okresie zaborów oraz w dwudziestoleciu międzywojennym. Po II wojnie światowej „Sokół” został zdelegalizowany przez władze komunistyczne. Organizacja została reaktywowana w 1989 r.

** Grenzschutz – organizacja militarna, której zadaniem było zapobieżenie dalszym ubytkom terytorialnym Rzeszy Niemieckiej.