Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 24 (1467) Data wydania: 16.06.20
Czytaj e-gazetę

Bez egzaminów ustnych ale za to z obowiązkowymi maseczkami czyli matury A.D. 2020

Rozmawialiśmy z uczniami I LO oraz Liceum Plastycznego przed egzaminami maturalnymi. U niektórych maturzystów przełożenie egzaminów o ponad miesiąc spowodowało niepotrzebny stres. Jednak nie brak takich uczniów, którzy starali się dostrzec pozytywne strony obecnej sytuacji – z powodu pandemii zyskali dodatkowy miesiąc na naukę.

Najbardziej bały się kwarantanny

Przesunięcie egzaminów z początku maja na czerwiec kosztowało Beatę, Alicję i Donatę trochę nerwów. Uczennice I LO w Raciborzu najbardziej bały się, że zostaną objęte kwarantanną i będą musiały przystąpić do matury w kolejnym terminie czyli w lipcu.

Jedyną osłodą w tej sytuacji była dla nich rezygnacja z przeprowadzenia egzaminów ustnych. Dziewczęta były trochę zdenerwowane przed maturą z języka polskiego. – Nie chodzi tylko o to, żeby zdać, ale żeby dobrze zdać i dostać się na studia – wyjaśniła Alicja, która planuje studiować sinologię. Beata planuje studia na ASP, natomiast Donata wybiera się na psychologię.

Obawy przed matematyką

Zuzi było już wszystko jedno. – Albo zdam, albo nie zdam, trudno – mówi. Egzaminu z języka polskiego się nie bała, gorzej z matematyką. Dziewczyna przyznała, że obostrzenia sanitarne – zamknięcie szkół, a później wprowadzanie nauczania zdalnego – spowodowały trudności w przygotowaniach do matury z tego przedmiotu.

Agata również nie stresowała się maturą z języka polskiego. Więcej obaw budził w niej kolejny egzamin. – Nie jestem orłem z matematyki. Sprawia mi trudności – powiedziała. A co z epidemią i jej środkami ostrożności, które zostały przedsięwzięte? – Wykorzystałam ten dodatkowy miesiąc na naukę. Ale i tak uważam, że we wprowadzaniu i późniejszym luzowaniu restrykcji zabrakło konsekwencji. Teraz można chodzi bez masek, mimo że zakażeń jest bardzo dużo, szczególnie w naszym województwie, a wcześniej, gdy zakażeń było niewiele, nie można było wyjść z domu bez powodu – dodała.

Gdyby nie te obowiązkowe lektury...

„Lalka”, „Pan Tadeusz” i „Dziady cz. III” – to lektury, których spodziewał się na egzaminie z języka polskiego Dariusz z Liceum Plastycznego. Uczeń lubi czytać, ale niekoniecznie lektury narzucone w programie nauczania.

Z kolei Artur był przekonany, że im więcej stresu, tym gorzej, dlatego starał się zachować zimną krew. Matury z języka polskiego był pewny – bez trudu poradzi sobie z napisaniem rozprawki. – Nawet jak nie będę miał dużo procent, to nic się nie stanie – powiedział ze spokojem i dodał, że po szkole planuje iść do pracy. Zamierza szukać jej w Katowicach.

Nauka w domu była dobra

Dla Nicole zawieszenie zajęć lekcyjnych, przełożenie matur i odstąpienie od przeprowadzenia egzaminów ustnych to same pozytywy. – Dzięki temu mogłam uczyć się w domu, tak jak lubię – powiedziała nam dziewczyna.

Pozytywne nastawienie przed egzaminem z języka polskiego mieli również Wiktor, Adam, Franciszek, Mateusz i Łukasz. Ten ostatni przyznał, że w maturze z języka polskiego najważniejsze jest żeby zdać, bo przy przyjęciu na wybrany przez niego kierunek studiów i tak najważniejsze będą wyniki rozszerzenia, którym w jego przypadku będzie matura z biologii. – Myślę o studiowaniu genetyki, inżynierii genetycznej – dodał Łukasz.

***

8 czerwca przeprowadzono egzamin z języka polskiego (poziom podstawowy i rozszerzony), 9 czerwca minął pod znakiem podstawowej matury z matematyki. 10 czerwca uczniowie zdawali maturę z języka angielskiego (poziom podstawowy i rozszerzony), a 15 czerwca z filozofii oraz matematyki (poziom rozszerzony). Kolejne egzaminy zostaną przeprowadzone 16 czerwca – biologia i WOS, 17 czerwca – chemia oraz informatyka, 19 czerwca – geografia i historia sztuki, a także 24 czerwca – fizyka i historia.

Każdy maturzysta musi przystąpić do egzaminów z języka polskiego, matematyki, języka obcego oraz przynajmniej jednego wybranego przedmiotu dodatkowego na rozszerzonym poziomie (biologia, chemia, historia itd.).

(żet)


Matury w specjalnym reżimie sanitarnym:

– na egzamin może przyjść wyłącznie osoba zdrowa,

– na egzamin nie może przyjść osoba objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych (a także osoba, w której domu przebywa inna osoba objęta kwarantanną/izolacją),

– na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem,

– zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły – z wyjątkiem sal egzaminacyjnych po zajęciu miejsc przez zdających,

– zarówno zdający, jak i członkowie zespołu nadzorującego mogą – jeżeli uznają to za właściwe – mieć zakryte usta i nos w trakcie egzaminu, nawet po zajęciu miejsca przy stoliku,

– przy wejściu do szkoły oraz w każdej sali egzaminacyjnej powinien znajdować się płyn do dezynfekcji rąk,

– czekając na wejście do szkoły albo sali egzaminacyjnej, zdający mają zachować odpowiedni odstęp oraz mieć zakryte usta i nos.