Niedziela, 25 października 2020

imieniny: Darii, Wilhelminy, Sambora

RSS

Wójt Rudnika jako król

14.01.2020 00:00 red

Orszak Trzech Króli nie przeszedł w tym roku ulicami Raciborza, bo żadna z raciborskich parafii nie podjęła się organizacji. Wydarzenia nie zabrakło jednak w Gamowie. Tam Orszak przemaszerował po raz czwarty.

6 stycznia w kościele katolickim obchodzona jest uroczystość Objawienia Pańskiego nazywana także świętem Trzech Króli. To chrześcijańska uroczystość mająca uczcić objawienie się Boga człowiekowi. W tym dniu odbywają się Orszaki Trzech Króli, a te, które organizowane są wspólnie z fundacją Trzech Króli, mają wyjątkową oprawę. To przedstawienie jasełek wystawiane w przestrzeni publicznej, na ulicach wiosek, miast i miasteczek w Polsce oraz za granicą. Jest to inicjatywa działania wspólnoty lokalnej społeczności. Rodziny, szkoły, nauczyciele, sąsiedzi, lokalni włodarze – zwykli ludzie tworzą to niezwykłe przedstawienie.

Gamów w gminie Rudnik w organizację wydarzenia włączył się po raz czwarty. Najpierw w kościele pw. św. Anny odbył się krótki koncert uczniów Parafialnego Towarzystwa Oświatowego. Następnie mieszańcy zgromadzili się przed świątynią, przy szopce. Tam po powitaniu trzech mędrców i pokłonieniu się Dzieciątku oraz Świętej Rodzinie, orszak wyruszy pod remizę Ochotniczej Straży Pożarnej. Na koniec uczestnicy zostali zaproszeni na ciepły poczęstunek.

Przemarszowi towarzyszył śpiew kolęd, w tym roku dodatkowo ubarwiony brzmieniem orkiestry. Ponadto, dzięki współpracy z fundacją Trzech Króli, do wioski trafiły kolorowe korony, nalepki oraz śpiewniki. W rolę jednego z mędrców tradycyjnie już wcielił się mieszkaniec Gamowa, wójt gminy Piotr Rybka. Natomiast w rolę dwóch kolejnych: Karina Waleczko i Emilia Strzedula.

(mad)

  • Numer: 2 (1445)
  • Data wydania: 14.01.20
Czytaj e-gazetę