Poniedziałek, 12 kwietnia 2021

imieniny: Juliusza, Ludosława, Zenona

RSS

Nowi szefowie na Gamowskiej – na chirurgii i w poradniach

31.12.2019 00:00 red

W szpitalu rozstrzygnięto nabory na kierownicze stanowiska. Następcą Stanisława Gamrota został pracujący w Raciborzu od początku grudnia Aleksander Chlubek. Koordynowanie poradniami przyszpitalnymi przejmie po Krystynie Klimaszewskiej urzędniczka z Wodzisławia Śląskiego Barbara Wyrobek. O zmianach kadrowych poinformowała dyrekcja na konferencji prasowej.

Do raciborskiego szpitala A. Chlubek przyszedł 1 grudnia jako asystent. Wcześniej pracował w Rydułtowach, kierował blokiem operacyjnym. To 48-latek. Konkurował z Ryszardem Antkowiakiem, również chirurgiem z Gamowskiej. W komisji konkursowej znaleźli się: konsultant wojewódzki Zbigniew Lorenc i przedstawiciel Towarzystwa Chirurgów Wojciech Michalski. Był także reprezentant związku zawodowego lekarzy, kierownik kadr oraz dyrektor medyczna Elżbieta Wielgos-Karpińska, która przewodniczyła komisji. Konkurs trwał ponad 3 godziny. Nowy szef ma objąć oddział 1 lutego.

O poprzedniku milczą

– Mieliśmy dwóch dobrych kandydatów i trudno było wybrać – przyznała szefowa komisji konkursowej. Przed nowym kierownikiem stoi konieczność rozwoju procedur wysokospecjalistycznych. – Musimy też przyciągnąć do siebie młodych doktorów. Mamy tam 4 miejsca specjalizacyjne, a tylko jedno obsadzone – mówiła E. Wielgos-Karpińska. Dyrekcja nie chciał skomentować pytania czy poprzedni szef – Stanisław Gamrot nie mógł spełnić wymagań, które postawiono nowemu. – Na temat powodów rozstania z poprzednim kierownikiem nie będziemy rozmawiali. Patrzymy na rozwój, doktor jest młody i ma szansę popracować – skwitowała zastępczyni dyrektora szpitala. Ryszard Rudnik stwierdził, że nie chce przedłużać sytuacji tymczasowej, bo oddziałem musi ktoś kierować.

Następcę S. Gamrota znaleziono w ciągu miesiąca. Czy to szybko? Bo ostatniego nowego kierownika – na laryngologii szukano dłużej, włącznie z zawieszeniem działalności oddziału. – Wtedy to my szukaliśmy, a tutaj mieliśmy zgłoszenia. Akurat tak się złożyło. Różnie to bywa, czasami nie ma chętnych. Pamiętajmy, że lekarze z Katowic mają do Raciborza 1,5 godziny drogi – powiedziała E. Wielgos-Karpińska.

Kolejki o bladym świcie

Wcześniej rozstrzygnięto nabór na nowe stanowisko do kierowania pracą poradni specjalistycznych. Aktualnie koordynuje to Krystyna Klimaszewska. Od stycznia pracę podejmie Barbara Wyrobek. Pracuje w urzędzie miejskim w Wodzisławiu Śląskim, gdzie odpowiada za opłatę śmieciową.

– Tam musi się dużo zmienić, bo mamy duży problem z poradniami. Tak jak w tym roku poradnie w mieście na kontraktach z NFZ już się pozamykały, więc ludzie przychodzą do szpitala, co wydłuża kolejki. A my jesteśmy w stanie obsłużyć tyle co dotąd i nic więcej. Dochodzi do sytuacji, że pacjenci ustawiają się w kolejkach już o godz. 4.30. Pod rejestracją są tłumy – opowiadała na comiesięcznej konferencji prasowej wicedyrektorka lecznicy.

Dyrektor Rudnik uważa, że organizacja przepływu pacjentów musi być sprawna. – W tej kwestii nie mówimy o sprawach medycznych, a organizacyjnych. Chodzi szczególnie o planowanie. Musi być przepływ informacji między rejestracją, pielęgniarką a lekarzem. Specjalista może przyjąć tylko określoną liczbę pacjentów – tłumaczył Ryszard Rudnik.

Barbara Wyrobek będzie kierownikiem poradni specjalistycznych. – Rozmawialiśmy o tym jakie zadania ją czekają. Damy jej możliwość oceny sytuacji i będziemy oczekiwać przedstawienia konkretnych rozwiązań. Liczy się tu dobra organizacja i koordynacja – podkreślił R. Rudnik.

Na konkurs (już drugi na to stanowisko) wpłynęły, jak wynika z naszych informacji cztery oferty, dwie dyrekcja uznała za warte rozmów. Wcześniej były dwa zgłoszenia, ale nie wzbudziły zainteresowania szefa lecznicy.

(m)

  • Numer: 53 (1443)
  • Data wydania: 31.12.19
Czytaj e-gazetę