Czwartek, 5 grudnia 2019

imieniny: Saby, Kryspiny, Wilmy

RSS

Bilbordy z przyszłym kandydatem są obejściem prawa

03.04.2018 00:00 red

Promujący się w Raciborzu na bilbordach Dariusz Polowy – przyszły kandydat na prezydenta miasta musi się liczyć z ewentualną kontrolą Państwowej Komisji Wyborczej. Ta krytykuje tzw. prekampanię wyborczą i grozi nawet  odpowiedzialnością karną. 

Dariusz Polowy to przedsiębiorca z Raciborza, który od 19 marca ma swoje bilbordy na terenie miasta i informuje na nich, że jest przyszłym kandydatem na Prezydenta Miasta Racibórz. Nowinom powiedział, że nie prowadzi kampanii wyborczej, a jedynie informuje o swoim zamiarze kandydowania. Zapytaliśmy Państwową Komisję Wyborczą czy takie działania są dopuszczalne, skoro nie zarządzono jeszcze daty wyborów samorządowych.

W odpowiedzi Państwowa Komisja Wyborcza podała, że ma swoje stanowisko w sprawach podejmowania działań o charakterze agitacji wyborczej przed rozpoczęciem kampanii wyborczej (ta zaczyna się z dniem ogłoszenia aktu o zarządzeniu wyborów). – Podejmowanie przez podmioty lub osoby, które zamierzają uczestniczyć w zbliżających się, lecz jeszcze niezarządzonych wyborach, takich działań, które noszą cechy kampanii wyborczej, jest niezgodne z przepisami prawa wyborczego – podaje Magdalena Pietrzak sekretarz Państwowej Komisji Wyborczej. Dodaje, że działania agitacyjne podjęte przed zarządzeniem wyborów są odbierane jako obejście prawa przez osoby promujące się w ten sposób. To tzw. prekampania wyborcza. Aktualnie PKW nie ma uprawnień do podejmowania działań w sprawach związanych z prekampanią, może jedynie apelować do uczestników życia publicznego o niepodejmowanie takich działań.

PKW zwraca uwagę, że korzystanie przez kandydatów uczestniczących w przyszłych wyborach samorządowych z efektów, podejmowanych przed zarządzeniem tych wyborów działań o charakterze agitacji wyborczej (np. zachęcających do głosowania na kandydata) może zostać uznane za naruszenie zasad finansowania kampanii wyborczej, skutkujące odrzuceniem sprawozdania finansowego komitetu wyborczego oraz odpowiedzialnością karną. Oceny takich działań dokona PKW lub komisarz wyborczy.

Dariusz Polowy, jak dotąd jako jedyny, oficjalnie zapowiedział, że chce być prezydentem Raciborza. Jest przekonany, że będzie konkurował z Mirosławem Lenkiem i Anną Ronin. Miejscowa Platforma Obywatelska namawia do startu obecnego prezydenta miasta. Ten nie wyklucza zgody na propozycję partii. W gronie osób, które mogą także wystartować mówi się jeszcze o radnym niezależnym Michale Ficie i radnym powiatowym Dominiku Koniecznym. Obaj nie potwierdzili nam, że będą kandydować w wyborach na prezydenta Raciborza.

(ma.w)

  • Numer: 14 (1346)
  • Data wydania: 03.04.18
Czytaj e-gazetę