Niedziela, 15 grudnia 2019

imieniny: Niny, Celiny, Krystiany

RSS

OSP Zawada Książęca. Nie spoczywają na laurach

13.03.2018 00:00 red.

Pierwsze wzmianki o ochotniczej straży pożarnej w Zawadzie Książęcej pochodzą z początku XX wieku. Pomimo że w czasie wojny zniszczone zostały dokumenty jednostki, to za datę założenia przyjęto 1905 r.

Wiadomo, że niegdyś dumą strażaków była sikawka konna, podobnie jak dziś dwa wozy bojowe: magirus GBA 2,5/16 i mniejsza terenówka. Ten ostatni wóz wiele razy sprawdzał się w trudnym i podmokłym terenie. W zeszłym roku OSP Zawada Książęca zanotowała 13 wyjazdów do akcji, w większości do miejscowych zagrożeń. Poza tym ochotnicy są aktywni w życiu swojej wioski. Pomagają przy corocznych procesjach konnych, dożynkach, organizują festyny, ogniska, zajęcia ratownicze.

W ostatnim czasie jednostka wzbogaciła się o pompę szlamową i alarm w remizie, zakupiono nowe ubrania i wyremontowano strażnicę. Wśród potrzeb wymienia się dalszy remont remizy, szkolenia strażaków i miejscowej ludności, zakup nowszego wozu bojowego, przyczepkę i drabinę.

Obecnie jednostka liczy 61 członków, w tym 43 zwyczajnych, 17 wspierających i jeden honorowy. Podczas ostatnich gminnych zawodów zajęli trzecie miejsce. Lepiej było w 2016 r. gdy Zawada Ks. wywalczyła srebro.

Z kroniki jednostki warto przytoczyć informację z 1997 r. gdy za 4 tys. zł (połowa wartości ówczesnego fiata 126p.) zakupiono nowy sztandar formacji. Jak to zwykle bywa, koszt jego wykonania i uroczystości nadania pokryto ze środków własnych jednostki oraz darowizn mieszkańców.

(woj)


Zarząd OSP Zawada Książęca

Prezes: Damian Syrnik, z–ca prezesa Dariusz Zdrzałek, naczelnik: Piotr Procek, z–ca naczelnika: Rafał Strzeduła, sekretarz: Katarzyna Syrnik, skarbnik: Zbigniew Żurek, gospodarz: Paweł Wolnik

  • Numer: 11 (1343)
  • Data wydania: 13.03.18
Czytaj e-gazetę