Niedziela, 15 grudnia 2019

imieniny: Niny, Celiny, Krystiany

RSS

Duży kaliber: Kolejny neonazista z zarzutami

13.03.2018 00:00 red.

WODZISŁAW 2 marca prokurator przedstawił zarzut i przesłuchał siódmego podejrzanego w sprawie publicznego propagowania w dniu 13 maja 2017 r. na terenie Wodzisławia Śląskiego nazistowskiego ustroju państwa.

Krystianowi Z. przedstawiono zarzut publicznego propagowania nazistowskiego ustroju państwa, poprzez zorganizowanie i przeprowadzenie obchodów sto dwudziestej ósmej rocznicy urodzin przywódcy Rzeszy Niemieckiej – Adolfa Hitlera, w trakcie których pochwalano i afirmowano jego rządy, tj. popełnienia przestępstwa z art. 256 § 1 kk. - Wobec podejrzanego zastosowano policyjny dozór, zakaz kontaktowania się ze współpodejrzanymi w sprawie i poręczenie majątkowe -mówi nam prokurator Joanna Smorczewska z Prokuratury Okregowej w Gliwicach.

Poprzednio zatrzymani i przesłuchiwani w sprawie podejrzani złożyli zażalenia na zastosowane wobec nich środki zapobiegawcze. 28 marca Sąd Rejonowy w Gliwicach będzie rozpoznawał środek zaskarżenia wniesiony przez Mateusza S. szefa wodzisławskiego stowarzyszenia Duma i Nowoczesność, wobec którego podejmowane są próby delegalizacji.

Przypomnijmy, chodzi o spotkanie zorganizowane w maju 2017 roku w lesie pod Wodzisławiem. Na drzewach wisiały ogromne flagi ze swastykami. Z głośników było słychać nazistowskie marsze wojskowe. Neonaziści zbudowali coś w rodzaju ołtarzyka z portretem Adolfa Hitlera. Uczestnicy wznosili okrzyk „Sieg Hail!”, w tle było widać płonącą swastykę.

(acz)

  • Numer: 11 (1343)
  • Data wydania: 13.03.18
Czytaj e-gazetę