Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 22 (1304) Data wydania: 30.05.17
Czytaj e-gazetę

Stawiamy na poczytnych autorów

Biblioteka jako wypożyczalnia książek to przeszłość. Współczesna placówka musi mieć dodatkowe funkcje by zainteresować ludzi.

W gminie zdominowanej przez przedsiębiorczość są miejsca, gdzie stawia się też na inne aktywności. Do takowych należy biblioteka gminna ze swymi czterema filiami.

Placówka centralna mieści się w stolicy gminy, na parterze Centrum Społeczno-Kulturalnego. Przeprowadziła się tam 6 lat temu z siedziby w urzędzie gminy. Jej „satelitami” są biblioteki w Makowie, Pawłowie, Samborowicach i Krowiarkach. Dyrektor Małgorzata Paletta uważa, że sieć w obecnej postaci jest optymalna. – Jesteśmy w takich miejscach, że niemal z każdego miejsca w gminie można łatwo dotrzeć do filii – podkreśla. Wszystkie działają przy szkołach, co okazuje się atutem. Najwięcej czytelników ma placówka pietrowicka, tutaj odbywają się największe imprezy.

Podróż za jeden tom

Paletta pracuje w bibliotekarstwie od 22 lat. Zaczynała, jak podkreśla, w innej rzeczywistości. – Biblioteki były typowymi wypożyczalniami książek. To był towar deficytowy, rzecz zdobyczna. Pamiętam jak encyklopedię woziłam po jednym tomie z Rybnika. Tak było w 1994 roku. Kupowało się od hurtowników po parę pozycji każdego tytułu – wspomina. Dziś selekcjonuje książki, bo nie stać ją przy obecnym budżecie biblioteki na każdy tytuł. – Stawiamy na poczytnych autorów, książki, które zaistniały medialne, są poszukiwane i polecane. Na eksperymenty nas nie stać – zaznacza.

Sowa wygrała z Kavą

W czym zaczytują się pietrowiczanie? W polskiej literaturze obyczajowej. 99% czytających stanowią panie. – Grabowska, Grochola, Sowa czy Olejniczak – ich pozycje schodzą najszybciej. Polskie kryminały Bondy czy Mroza generują kolejki. Obserwuję odejście od literatury anglojęzycznej, a jeszcze niedawno Coben czy Kava królowali. Rozkwit literatury polskiej jest dużym pozytywem – uważa M. Paletta. Obserwuje popyt na rodzimych autorów także w literaturze dziecięcej. – Rynek wyrugował kalki amerykańskie, przedruki Disneya są według mnie straszne – ocenia. Dyrektorka wskazuje też na markę wydawcy. – Kiedy kupujemy propozycje Czarnej Owcy, Znaku czy Media Rodziny to wiadomo, że to atrakcyjny towar, że czytelnik się nie zawiedzie – dodaje.

Plastyczny ratunek

Szefowa książnicy ubolewa nad słabnącym czytelnictwem wśród dzieci i młodzieży. W przeszłości ta grupa stanowiła o sile biblioteki. Odwiedzano ją jako ciekawe miejsce. – Biblioteka staje się miejscem dla wybranych. Wiele zależy od rodzica czy posyła swą pociechę po książki. Mądry rodzic na to stawia. Tymczasem wielu wybiera internet i kolorowe obrazki – zauważa M. Paletta. Ratunkiem w tej sytuacji są inicjatywy pozaczytelnicze, jak w Pietrowicach Wielkich pracownia plastyczna przy bibliotece. – Dzieci do niej chętnie przychodzą. Mam fantastyczną grupę młodszą, 12 uczestników. Prowadzę zajęcia tematyczne, aktualnie w oparciu o twórczość Tuwima. Podpowiadam dzieciom, że książki kryją wiele pomysłów – zdradza pani Małgorzata. Ze swoją kadrą odwiedza przedszkola i organizuje dla najmłodszych bale i konkursy, a także imprezy tematyczne jak Noc Andersena.

Biblioteka już szykuje się do akcji wakacyjnej. W jej trakcie odbywają się m.in. wycieczki rowerowe. Aktywne są w niej wszystkie filie.

(ma.w)