Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 22 (1304) Data wydania: 30.05.17
Czytaj e-gazetę

Remont kamienicy na rynku zgodny ze sztuką?

Kontrowersyjny remont kamienicy na raciborskim rynku. Serię pytań w tej sprawie skierowaliśmy do Wojewódzkiego Urzędu Kontroli Zabytków w Katowicach. Oto, czego się dowiedzieliśmy.

Witryny sklepowe na parterze kamienicy przy ul. Rynek 11 w Raciborzu były wykończone za pomocą stylowych, półokrągłych okien. Wiosną tego roku trzy z nich zdemontowano i zastąpiono zwykłymi – prostokątnymi. Czwarta witryna pozostała półokrągła, gdyż najemca tego lokalu nie zdecydował się na remont. Efekt jest taki, że trzy okna na parterze kamienicy są prostokątne, a czwarte jest półokrągłe.

Co prawda kamienica nie jest zabytkowa (odbudowano ją w stylu nawiązującym do renesansu), ale cały raciborski rynek wraz ze Starym Miastem, wpisany jest do rejestru zabytków ze względu na średniowieczny układ przestrzenny, który zachował się w tej części miasta. Jego ochroną zajmuje się Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach. To właśnie do tej instytucji skierowaliśmy nasze pytania: czy właściciel obiektu wystąpił o zgodę na wykonanie prac, czy konserwator wiedział o przebudowie, czy zdaniem specjalistów z Katowic przeprowadzone prace nie zakłóciły ładu architektonicznego na raciborskim rynku?

Okazuje się, że Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach wiedział o planowanych pracach i w listopadzie ubiegłego roku wydał pozwolenie na prowadzenie robót budowlanych. Zdaniem urzędników z Katowic całość prac została przeprowadzona zgodnie z przepisami. – Doktryna konserwatorska dopuszcza zmianę kompozycji parterów budynków w zakresie proporcji i kształtu otworów, w przypadku przekształcania pomieszczeń na lokale użytkowe w strefach śródmiejskich – zwłaszcza, jeśli istnieją przekazy ikonograficzne potwierdzające, że historycznie występowały takie formy witryn – wyjaśnia Mirosław Rymer, doradca prawny i rzecznik prasowy ŚWKZ w Katowicach.

Wydając zgodę na przeprowadzenie kontrowersyjnych prac budowlanych urzędnicy z Katowic wzięli pod uwagę również archiwalne zdjęcia. – Na Rynku w Raciborzu występowały różne formy witryn, w tym prostokątne. Również w budynku istniejącym w miejscu przedmiotowej kamienicy, w 1905 roku jedna z witryn miała prostokątny kształt – wskazuje M. Rymer.

Wojtek Żołneczko


Komentarz

Wszystko odbyło się więc zgodnie ze sztuką i przepisami. Dobrze, że urzędnicy i specjaliści czuwają. Dzięki temu do raciborskiego rynku, wypełnionego niczym garnek bigosu kawałkami renesansowej kiełbasy, barokowymi grzybami i socjalistyczną kapustą, dodawane są kolejne składniki – wielki kawał nowoczesnego boczku, pstrokate ogródki piwnego pieprzu, różnokształtne ziarenka witryn sklepowych o bliżej nieokreślonym smaku. Pozostaje tylko jedno pytanie: czy ten bigos jest jeszcze smaczny?