Sobota, 21 września 2019

imieniny: Jonasza, Mateusza, Hipolita

RSS

W skrócie

08.03.2016 00:00 red

Powiat

Długi

Pracowali na czynsz

W 2015 roku dłużnicy Miejskiego Zarządu Budynków odpracowali zadłużenie o wartości 117 tys. zł. Np. w Chorzowie odpracowano w tym czasie należności w kwocie 350 tys. zł ale zasób mieszkaniowy tego miasta jest 3 razy większy niż Raciborza.

Ekologia

Buki zamiast platanu

Platan przy SP 13 został usunięty na wniosek dyrekcji placówki. Do końca maja wnioskodawca musi dokonać nasadzeń zastępczych 4 drzew gatunku buk pospolity.

Inwestycje

Nie będzie ekranów

Prezydent Lenk nie posłucha rady Leszka Szczasnego z NaM-u aby nad Odrą ustawić zielone ekrany akustyczne chroniące przed hałasem od drogi – odrostrady. Takie obiekty naruszyłyby krajobrazową kompozycję obszaru.

Oświata

Szkoła papieska zaprasza

Placówka, której patronem jest św. Jan Paweł II – katolicka podstawówka w Sudole – zaprasza na Dzień Otwarty. Impreza rozpocznie się w niedzielę 13 marca o godz. 15.00. To promocja naborowa, więcej szczegółów pod nr tel. 32 415 22 24.

Powiat – radni

Zaproszenie do złomiady

Najwyższy czas, aby zająć się powiatową zbiórką złomu – twierdzi radny powiatowy Szymon Bolik (PiS), pomysłodawca przedsięwzięcia. W najbliższym czasie S. Bolik ponowi zapytanie do kolegów z rady o formę organizacji zbiórki i szczegółowe ustalenia. Jednocześnie zastrzega, że nie będzie wykonywał pracy za radnych w ich gminach (sam jest z Krowiarek w gminie Pietrowice Wlk.). Na tym czy złomiada będzie w całości powiatowa czy tylko częściowo, zaważy więc zaangażowanie radnych z poszczególnych gmin.

Miedonia – komunikacja

Kiedy pasy na Podmiejskiej?

Dzięki remontowi drogi z Raciborza do Brzeźnicy czas podróży miał ulec skróceniu, a na trasie miało być bezpieczniej. Czas może i uległ skróceniu, ale czy na drodze jest bezpieczniej? Wątpi w to radny Dominik Konieczny (PiS) i jako argument podaje likwidację przejścia dla pieszych przy skrzyżowaniu ulicy Podmiejskiej z DK 45. – Ścieżka rowerowa się kończy, po drugiej stronie jest chodnik i trzeba przebiegać – mówi. Wicestarosta Marek Kurpis zapowiada, że przejście dla pieszych wkrótce zostanie wytyczone. Kiedy dokładnie? – Odpowiemy radnemu na piśmie – mówi.

Racibórz – na drodze

Podróż zakończona w rowie

Do groźnej kolizji doszło 1 marca około godz. 23.15 na ulicy Głubczyckiej (nieopodal zjazdu do Żerdzin). Peugeot 406 wpadł w poślizg i zakończył jazdę w przydrożnym rowie. Jadące samochodem osoby wyszły z pojazdu o własnych siłach, jednakże jedna z nich została zabrana przez ratowników do szpitala. Na szczęście nie odniosła poważniejszych obrażeń.

Rybnik – policja

Szukała jej cała policja

Zakończyły się poszukiwania 17-letniej Sandry z Rybnika. Policjanci i rodzina dziewczyny przez blisko dwa tygodnie przetrząsali dworce, parki i szpitale. Na próżno. Okazało się, że Sandra przez cały czas bawiła u znajomych. Ostatecznie na komendę przyprowadziła ją kobieta, która zauważyła zaginioną w towarzystwie swojej córki.

Radlin – policja

Obudzili włamywacza

Nawet 10 lat w więzieniu może spędzić 54-letni rybniczanin, który włamał się do jednego z domków letniskowych w Radlinie i... zasnął. Mężczyzna został zatrzymany 1 marca. W chwili aresztowania był jeszcze pijany. Po wytrzeźwieniu usłyszał zarzut kradzieży z włamaniem.

Krzanowice

Caritas dostał 80 tys.

Burmistrz Krzanowic podjął decyzję o udzieleniu pomocy finansowej w wysokości 80 tys. zł Caritas Diecezji Opolskiej na świadczenie usług rehabilitacyjnych na rzecz chorych, starszych i niepełnosprawnych mieszkańców gminy.

Krzanowice

Władza blisko ludzi

Urząd miejski organizuje spotkania władz z mieszkańcami. 18 marca zaplanowano takowe w Krzanowicach, w domu kultury. Początek o godz. 19.30.

Nędza

Animatorka orlika

Animatorem organizującym i prowadzącym zajęcia sportowe oraz sportowo-rekreacyjne na boisku Orlik 2012 wybrano w konkursie Irenę Płaszczycę z Raciborza.

Pietrowice Wielkie

Impreza z jajem

Powiatowy Konkurs Potraw Wielkanocnych zaplanowano 19 marca w Centrum Społeczno-Kulturalnym. Będzie można zasmakować w świątecznych specjałach.

Racibórz – ekologia

Komin przestanie dymić za rok

Mieszkańcy bloków u zbiegu ulic Słowackiego, Ogrodowej i Pracy muszą pogodzić się z sąsiedztwem kopcącego komina. Przynajmniej do jesieni. Do tego czasu właściciel nieruchomości ma zastąpić piece węglowe instalacją gazową, która smogu nie emituje. O tych ustaleniach informuje radny powiatowy Artur Wierzbicki (PO). – Działania społeczne we współpracy z urzędem i właścicielem przynoszą skutek – komentuje Wierzbicki.

  • Numer: 10 (1242)
  • Data wydania: 08.03.16
Czytaj e-gazetę