Poniedziałek, 17 maja 2021

imieniny: Sławomira, Paschalisa, Weroniki

RSS

3 pytania do Małgorzaty Szczygielskiej dyrektora MiPBP

08.09.2015 00:00 red

Racibórz

– Po intensywnych w zajęcia wakacjach biblioteka przy ul. Kasprowicza zaczęła rok szkolny i ma dla swych czytelników kolejne atrakcje. Co proponuje na początek?

– 11 września o godz. 18.00 zapraszamy na „Afrykańskie migawki: wyprawa do Rwandy i Ugandy”. Opowie o nich prof. dr hab. Dariusz Rott w Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jego pasją jest turystyka kulturowa. Jest promotorem doktoratu dotyczącego życia i twórczości Toniego Halika. Rok temu spędził miesiąc podróżując po Ruandzie i Ugandzie, by spełnić marzenie swojego życia – spotkać się z gorylami górskimi. W przyszłym roku planuje zwiedzanie kajakiem, psim zaprzęgiem i na rakietach śnieżnych Grenlandii.

– Wrzesień obfituje w ważne dla historii regionu daty. Czy biblioteka postawi na akcenty historyczne w tym miesiącu?

– „Ofiary Tragedii Górnośląskiej 1945” to tytuł prelekcji w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Przeprowadzą ją przedstawiciel Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 w Radzionkowie i Tomasz Gonet pracownik IPN w Katowicach Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej. Będzie można ich posłuchać 19 września o godz. 16.00

– W bibliotece działają już dwa Dyskusyjne Kluby Książki. Czym zajmą się w tym miesiącu?

– DKK zaprasza 16 września na dyskusję na temat realizmu magicznego w książce  Alexi Zentnera „Dotyk”. Młodzieżowy klub organizuje swoje spotkanie dwa dni później. Wród uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych są miłośnicy literatury, którzy lubią rozmawiać o książkach. Dyskusja będzie dotyczyć „Długiej ziemi”, której autorami są Terry Pratchett i Stephen Baxter.

  • Numer: 36 (1216)
  • Data wydania: 08.09.15
Czytaj e-gazetę