Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 40 (1169) Data wydania: 07.10.14
Czytaj e-gazetę

Starcie mistrzów

Na trybunach legendy polskiego sportu – Robert Korzeniowski i Paweł Nastula, na macie herosi największych zapaśniczych aren – mistrzowie świata, Europy, medaliści igrzysk olimpijskich. Mecz Polska – Reszta Świata planowany jako widowiskowa, niemal czterogodzinna gala ma być wydarzeniem jakiego w Raciborzu, ale i w Polsce od dawna nie było. Muzycznym akcentem będzie występ polskiego rapera – Ostrego. Całą Galę pokaże TVP Sport.

Na matę wyjdzie osiemnastu zapaśników – dziewięciu z każdej drużyny. Widzowie obejrzą po trzy walki w trzech stylach: klasycznym, wolnym i zapasach kobiet. – Jeszcze kilka tygodni temu dokładny skład obu ekip nie był jeszcze znany, wykrystalizował się dopiero po zakończonych niedawno Mistrzostwach Świata w Uzbekistanie – informuje Grzegorz Pieronkiewicz, prezes Polskiego Związku Zapaśniczego, czyli głównego organizatora imprezy.

Światowe konfrontacje

Bez wątpienia wydarzeniem wieczoru będzie starcie brązowego medalisty Igrzysk Olimpijskich w Londynie 2012 Damiana Janikowskiego z francuskim zapaśnikiem Meloninem Noumonviem. – Smaczku tej rywalizacji dodaje fakt, że to właśnie z tym zawodnikiem Damian stoczył w Londynie bój o medal. Francuz jest aktualnym Mistrzem Świata, dlatego zrobi wszystko, aby pokazać się z jak najlepszej strony.  Z tego powodu, mimo iż nasz mecz będzie towarzyski, takie pojedynki jak ten Janikowskiego dostarczą z pewnością wielu emocji – zapewnia Pieronkiewicz.

Drugim z wielkich starć będzie to z udziałem mistrzyni Europy z 2012 roku i aktualnej wicemistrzyni świata Iwony Matkowskiej z wielokrotną medalistką światowych i europejskich czempionatów – Niemką, Jaqueline Schellin. – W ogóle cała kategoria kobiet jest bardzo mocno obsadzona. Ciekawie zapowiada się także walka Agnieszki Wieszczek–Kordus z Laurą Skujina z Łotwy w wadze 69 kg. – ocenia prezes PZZ.

Wbrew początkowym zapewnieniom organizatorów  w  zawodach nie wystartuje Dawid Ersetic. – Racibórz będą reprezentować za to Mateusz Wolny i Sebastian Jezierzański. Rywalem pierwszego będzie wicemistrz świata, Chorwat  Neven Zugaj. – Walczyłem z nim trzy miesiące temu. Wtedy popełniłem prosty błąd, przez który przegrałem, dlatego teraz chcę rewanżu. Jestem świetnie przygotowany, i mogę obiecać kibicom w Raciborzu, że zawalczę na 110 % swoich możliwości i zostawię serce na macie – zapowiada Mateusz Wolny i kontynuuje: – To prawda, na trybunach zasiądzie wielu moich znajomych, i to powoduje jakąś presję, ale jestem zawodowcem i potrafię sobie z nią poradzić. Walka przed własną publicznością z pewnością jeszcze bardziej mnie zmotywuje – twierdzi zapaśnik, który do walki przygotowuje się od kilku tygodni pod czujnym okiem trenera Ryszarda Wolnego.

– Zaproszenie do udziału w tak dużej Gali jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem, szczególnie, że powalczę u siebie, co zawsze jest dodatkowym atutem – przyznaje Sebastian Jezierzański. – Mojego rywala obserwowałem na kilku międzynarodowych turniejach, więc wiem, że walczy do ostatniej sekundy i  jest świetnie przygotowany zarówno fizycznie jak i taktycznie – mówi raciborski zapaśnik, dodając, że w przypadku tej rywalizacji nie odczuwa tak dużej presji jaka towarzyszy mu przed walkami na zawodach mistrzowskich.

Promocja Raciborza

Organizatorzy chcą nie tylko ukazać widzom potencjał zapaśników, ale także zawodników innych sportów walki. – Nie chcemy zamykać się jedynie w świecie zapasów. Dlatego między tymi głównymi pojedynkami odbędą się krótkie pokazy innych szkół sportów walki, takich jak MMA czy brazylijskie ju–jitsu. Chcemy pokazać, że raciborscy zawodnicy mają niesamowite umiejętności – przyznaje prezes Polskiego Związku Zapaśniczego. – Jako przedstawiciele pokrewnego sportu chcemy zrobić pokaz brazylijskiego ju–jitsu. To świetna okazja do pokazania widzom w całym kraju, że w Raciborzu mamy naprawdę świetnych zawodników  – mówi z dumą odpowiedzialny za tę część gali Tomasz Jabłonka. – Pokaz wykonają dwie pary: Mariusz Magda i Roman Jędrzejczak oraz Patryk Belik i Piotr Unger – wymienia trener raciborskiego „Łamatora”.

– Całą Galę na żywo pokaże TVP Sport – informuje prezes Pieronkiewicz. Dodaje również że przed główną transmisją TVP wyemituje krótki spot reklamowy Raciborza. – To ogromna promocja dla miasta. Nie oszukujmy się, zapasy to u nas sport wiodący i warto przy okazji takich zawodów, pokazać to, co mamy w Raciborzu najlepsze.

Jak mówi Pieronkiewicz, październikowy mecz jest imprezą wyjątkową z tego względu, że od bardzo dawna próżno szukać na świecie podobnych wydarzeń. – Kiedyś odbył się mecz towarzyski Rosja – Reszta Świata, w którym brał udział Rysiek Wolny. Przez ostatnie lata, tylko czasem słyszało się o organizacji takiej imprezy gdzieś w Europie.

MAD


Mecz „Polska – Reszta Świata”
Rafako Arena, ul. Łąkowa 31
10 października, start godzina 18:30

Wstęp na halę będzie możliwy za okazaniem biletu, który można nabyć w cenie 30 złotych w siedzibie MKS Unia Racibórz oraz w dniu imprezy przed halą Rafako Arena.