Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 21 (1150) Data wydania: 27.05.14

Matka Polka na kilku etatach

Halinka mówi, że najfajniejsza u mamy jest jej torebka i spaghetti, którego nikt nie potrafi tak zrobić jak ona. Natalia i Emilka chwalą mamine kluski i rolady, a także te chwile, gdy razem z nią spędzają czas przy grach planszowych. A raciborskie mamy chciałyby być nadal aktywne zawodowo i jednocześnie mieć zawsze czas dla rodziny. Tylko tyle i aż tyle, bo w dzisiejszych czasach to połączenie wcale nie jest takie proste.

Przed fontannami na placu Długosza na spacerze z Halinką i Martynką spotykamy panią Dorotę.  Mieszka niedaleko, więc przychodzi tu często. – Teraz całe moje życie kręci się wokół dzieci. Nie mam czasu dla siebie, a przydałoby się trochę prywatności – wyjaśnia. Pani Dorota przed urodzeniem pierwszej córki była czynna zawodowo. Teraz też myśli o tym, by do pracy wrócić, ale wątpi, by ktoś chciał zatrudnić matkę dwójki małych dzieci. A przecież wiele kobiet godzi życie zawodowe z rodzinnym. – Wystarczyłoby mi chociaż pół etatu. Wcześniej pracowałam z dziećmi, ale teraz wolałabym pracę biurową, bo przydałaby się jakaś odskocznia od tego co mam na co dzień – mówi pani Dorota, która mimo marzeń o powrocie do aktywności zawodowej, nie wyklucza następnego potomka.

Na placu zabaw pani Róża pilnuje 2-letniej Poli. To żywe srebro. Wszędzie jej pełno, więc trzeba mieć oczy naokoło głowy. – Córka pracuje, więc zajmuję się wnuczką. Moja mama też pomagała mi przy dzieciach, więc to już taka rodzinna tradycja – tłumaczy. – Wnuki kocha się chyba bardziej niż własne dzieci. W tym wieku ma się już i więcej czasu i więcej cierpliwości – dodaje.

Pani Bożena jest świeżo upieczoną mamą. Michał przyszedł na świat 7 tygodni temu w raciborskim szpitalu w asyście swego taty. – Jestem bardzo zadowolona z tutejszego oddziału ginekologiczno-położniczego. Miałam wspaniałą opiekę i wsparcie sympatycznej położnej. Teraz jestem na urlopie macierzyńskim, ale chcę wykorzystać wszystkie możliwości by zostać z synkiem jak najdłużej – mówi dumna mama. Na swoją sytuację nie narzeka. Wcześniej zajmowała się chrześniaczkami, więc ma już wprawę. Do pełnego szczęścia przydałaby się jej jeszcze córeczka. Natalia i Emilka pomagają teraz cioci w opiece nad Michałkiem. – Fajnie jest mieć takiego małego kuzyna, ale jeszcze fajniej grać z mamą w karty i gry planszowe – mówią zgodnie dziewczynki. – Nasza mama robi najlepsze kluski i rolady – zachwala Emilka a jej siostra dodaje, że z okazji Dnia Matki przygotują dla niej laurki. – Będziemy jej życzyły zdrowia i tego, żeby dobrze jej się żyło z nami – podsumowuje Natalia.

Niełatwo być współczesną mamą – mówi pani Magda, która od trzech miesięcy zajmuje się swoim synkiem Robertem. – Trudno jest wrócić do pracy, gdy nie ma się opieki dla dziecka. Na rodziców nie mogę liczyć, bo jeszcze pracują, a teściowie są za daleko – wyjaśnia. W żłobku jest wpisana na listę rezerwową, nie ma więc pewności, że miejsce dla jej synka się znajdzie. Z  Robertem chciałaby zostać przynajmniej rok, bo macierzyństwo to piękne doświadczenie. – Jestem wdzięczna losowi za każdy dzień spędzony z dzieckiem. Jego uśmiech rekompensuje mi częste wstawanie gdy ma kolkę i wszystkie nieprzespane nocne – dodaje.

Lena uśmiecha się do nas z wózka. Jej mama przywiozła ją na spacer na ulicę Długą, gdzie przed narodzinami córki pracowała. – Zapisałam się w Raciborzu do szkoły rodzenia i polecam ją każdej przyszłej mamie. To bardzo pomaga – tłumaczy. Po rocznym urlopie macierzyńskim zamierza wrócić do pracy. – Bycie mamą to teraz prawdziwa frajda: jednorazowe pieluchy, gotowe dania dla dzieci i możliwość podróżowania praktycznie bez ograniczeń – wylicza plusy macierzyństwa pani Marysia. Za minus uważa brak informacji dla młodych matek. – Opuściłam szpital i byłam przekonana, że położna wkrótce nas odwiedzi. Okazało się, że to ja powinnam zgłosić się do niej i ustalić termin wizyty, ale nikt mi o tym nie powiedział. Tak samo jest z lekarzem, którego cały czas muszę ciągnąć za język, żeby się czegoś dowiedzieć. Bardziej pomagają mi rozmowy z mamą, teściową lub to co znajdę w internecie, a tak przecież nie powinno być. To jest moje pierwsze dziecko i mam prawo czegoś nie wiedzieć – denerwuje się pani Maria. Ośmiomiesięczna Lena we wrześniu trafi do prywatnego żłobka. – Zapisałam córkę już w lutym i mam zapewnione miejsce. Opłaty nie są wygórowane bo mieszkańcy Raciborza mają dofinansowanie więc za miesięczny pobyt zapłacimy 360 złotych – wyjaśnia i dodaje, że już myśli o następnych dzieciach, bo zawsze chciała mieć dużą rodzinę. – A czego życzy sobie zadowolona mama? – Przede wszystkim cierpliwości i wyrozumiałości dla dziecka, które rośnie i zaczyna rozrabiać – dodaje.