Sobota, 10 kwietnia 2021

imieniny: Małgorzaty, Michała, Makarego

RSS

Najlepsza przestrzeń publiczna Raciborszczyzny

26.11.2013 00:00 red

Zamek Piastowski wyróżniony został w konkursie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego 2013. Konkurs zorganizowany już po raz 19. przez zarząd województwa śląskiego, jak wyjaśniła Grażyna Wójcik, dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu służy promocji najładniejszych rozwiązań przestrzeni publicznej, promuje projektantów, inwestorów oraz gminy, na terenie których wykonana została dana inwestycja.

– Starostwo powiatowe zgłosiło do tego konkursu Zamek Piastowski, czyli Centrum Dziedzictwa Kulturowego Bramy Morawskiej, którym chcemy się pochwalić – dodała pani dyrektor.

Na 36 inwestycji, w kategorii zrewitalizowany obiekt użyteczności publicznej raciborski zamek znalazł się na ósmym miejscu. Poza wyróżnieniem zabytkowej budowli, uhonorowano również projektantów, architektów i gminę Racibórz, w której ten obiekt został zrealizowany. Statuetki z rąk starosty Adama Hajduka i dyrektor Grażyny Wójcik odebrali: architekt Barbara Fudali, która pracowała nad koncepcją zamku, Bernard Łopacz – Pracownia Projektowa Archidom oraz prezydent Raciborza Mirosław Lenk. Ponadto wyróżnienie otrzymał Inwestprojekt Korporacja Projektantów Marek Męczarski.

– Nie mam wątpliwości, że zamek jest najlepszą przestrzenią w powiecie i w regionie, a nawet można zaryzykować, że w Polsce. Dobrze wpisuje się w nasze miasto – przyznał po odebraniu statuetki pan prezydent.

Dotychczas na odbudowę zamku przeznaczono 26,5 mln zł, natomiast na remont kaplicy potrzeba jeszcze 2 mln zł. Starostwo raciborskie, jak zapewnił starosta Adam Hajduk, złożyło już wniosek do Ministerstwa Kultury o 60-proc. dofinansowanie tej inwestycji. W planach jest jeszcze adaptacja na potrzeby Młodzieżowego Domu Kultury dawnej słodowni.

(ewa)

  • Numer: 48 (1124)
  • Data wydania: 26.11.13