Sobota, 17 kwietnia 2021

imieniny: Roberta, Rudolfa, Stefana

RSS

Gwóźdź do trumny

26.11.2013 00:00 red

Miejskie spółki – PK i PRD chcą za usługi o 2,2 mln zł więcej od Hiszpanów

Magistrat zna już oferty w przetargu na „Bieżące utrzymanie czystości i porządku na terenach miasta Racibórz”. Złożyły je dwa konsorcja. Komunalne spółki z Raciborza okazały się znacznie droższe od zagranicznej konkurencji.

9,4 mln zł to oferta z Raciborza, przedstawiona przez Przedsiębiorstwo Komunalne i Przedsiębiorstwo Robót Drogowych. Spółka KBU z Krakowa działająca wspólnie z Licuas S.A. z siedzibą w Madrycie proponuje miastu usługi za 7,1 mln zł. Na razie doszło do otwarcia ofert, które są sprawdzane przez urzędników. Najpóźniej do dwóch tygodni magistrat ogłosi zwycięzcę przetargu. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że hiszpańska firma w przeszłości starała się o zlecenie z Raciborza i była wówczas rówież bezkonkurencyjna cenowo. Po weryfikacji dokumentów okazało się, że nie spełniła wymogów formalnych.

Obie oferty są bardzo atrakcyjne cenowo dla Miasta, które zakładało, że przyjdzie mu wydać ok. 15 mln zł w ciągu 3 lat na usługi zamówione w przetargu.

– PK nie grozi likwidacja, to dostosowywanie przedsiębiorstwa do warunków rynkowych. Jeśli przedsiębiorstwo nie świadczy usług w pewnym segmencie to się ten segment likwiduje – mówił o spółce jeszcze w październiku prezydent Raciborza Mirosław Lenk. Wierzył w korzystny dla PK wynik przetargu i zakładał w przypadku zwycięstwa,  że miejska spółka dotrudni w tym segmencie swej działalności osoby z grona, które jest zagrożone utratą pracy (w związku z przegranym przetargiem na odbiór i wywóz śmieci PK zwalnia 43 osoby). Pytaliśmy wówczas, co w przypadku gdy ziści się czarny scenariusz i PK przegra ten przetarg? – Firmy komunalne mają problem z tego typu kontraktami. Trzeba będzie się zastanowić. Miejmy nadzieję, że PK ten przetarg wygra. Na tym rynku takiej wolnej konkurencji jeszcze nie ma. Myślę, że PK startując do tego przetargu będzie już po pewnych zmianach organizacyjnych, które zmniejszą koszty ogólne. Spółka ma przerosty w administracji i to zdecydowanie – twierdził przed miesiącem Lenk.

ma.wCo zamawia miasto:

I. Letnie i zimowe utrzymanie czystości i porządku, w tym odśnieżanie i zwalczanie śliskości zimowej;

II. Kompleksowe utrzymanie terenów zieleni miejskiej;

III. Utrzymanie zieleni w pasach drogowych;

IV. Utrzymanie czystości i porządku na przystankach komunikacyjnych

Umowa na 36 miesięcy. Rozpoczęcie świadczenia usług zaplanowano 1 stycznia 2014 r.

  • Numer: 48 (1124)
  • Data wydania: 26.11.13