Niedziela, 11 kwietnia 2021

imieniny: Filipa, Leona, Jaromira

RSS

Powiatowe przymiarki do cięć w sieci szkół

05.11.2013 00:00 OQL

MOS jest na sprzedaż, CKU do wchłonięcia

Starostwo powoli kreśli plany wobec swoich placówek oświatowych, które są dlań deficytowe. Sporo kosztuje ekonomik, ze szkół najdroższy w utrzymaniu.

900 tys. zł dokłada do Zespołu Szkół Ekonomicznych powiat raciborski (kwota bierze się z relacji nakłady – dochody w postaci rządowej subwencji), a 800 tys. zł do Centrum Kształcenia Ustawicznego. Choć starosta Adam Hajduk przyznaje, że za obecnej kadencji samorząd powiatowy nie dokona żadnych zmian w sieci swoich szkół, to decyzja o ich łączeniu w zespoły jest konieczna. Mariaż ZSE z ZSZ (zawodówka) jest nadal w planie. Mówi się też o dużym zespole mechanika z budowlanką, a prawdopodobnie dołączy doń centrum kształcenia ustawicznego.

Powiat rozważa ponadto zbycie Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego, którego funkcje nie są mu potrzebne (zwłaszcza po połączeniu ZSE z ZSZ). Starosta chciałby oddać go Miastu, którego placówki korzystają z sal w budynku. Wciąż aktualny jest temat przenosin MDK ze Stalmacha na Zamek Piastowski. Dziś starostwo dokłada do swego domu kultury ponad 430 tys. zł rocznie. Nie ma już tematu połączenia MDK z RCK, jaki rozważano przed paroma laty w kontekście szukania oszczędności.

(r)

  • Numer: 45 (1121)
  • Data wydania: 05.11.13