Czwartek, 15 kwietnia 2021

imieniny: Anastazji, Wacława, Leonida

RSS

WAŻNE:

Przegląd tygodnia

05.11.2013 00:00 OQL

Przegląd tygodnia

Agencja w remoncie

Prace remontowe zaplanowano w Biurze Powiatowym ARiMR w Raciborzu przy ul. Leśmiana 4. Polegają m.in. na naprawie dachu i drzwi wejściowych oraz wymianie płytek przed wejściem. Wykonanie powierzono firmie Usługi ogólnobudowlane Adam Żydek z Łukowa Śląskiego. Koszt wyniesie 10,4 tys. zł.

Sąd zmienia stropy

Naprawą stropów drewnianych wraz z naprawą podłogi w budynku Sądu Rejonowego w Raciborzu zajmie się Przedsiębiorstwo Usługowe Borbud Racibórz. Roboty będą kosztowały 473,5 tys. zł.

Karzą dzikusów

Straż Miejska w Raciborzu zwalcza „nielegalne wysypiska śmieci”. Odpady w dużych ilościach wysypywane są przeważnie przy wjazdach do Raciborza. Sprawcami są głównie mieszkańcy ościennych miejscowości. Są to najczęściej odpady budowalne, plastiki, szkło i elementy wyposażenia samochodów. – Osoby pozbywające się odpadów w sposób niezgodny z przepisami, nie mogą liczyć z naszej strony na łagodne traktowanie – twierdzą raciborscy strażnicy.

Soszyńska najlepsza

Młodzieżowy Dom Kultury w Raciborzu informuje, że solistka Mirażu Daria Soszyńska zdobyła 30 października Grand Prix na VI Jesiennym Festiwalu Piosenki „Złota Polska Jesień” w Katowicach. Do występu na Festiwalu przygotowała ją Elżbieta Biskup dyrektor MDK. Na tym samym festiwalu w kat. od 14 do 16 lat I miejsce zdobyła kolejna wychowanka „emdeku” Dominika Sozańska, którą do występu przygotował Daniel Rożek, nauczyciel emisji głosu dla dzieci i młodzieży.

Seniorzy pragną karty

908 wniosków trafiło do magistratu w sprawie wyrobienia karty „Senior 60+” uprawniającej do zniżek przy zakupie biletów wstępu na imprezy w RCK, OSiR i rabatów w placówkach usługowo-handlowych. 600 kart już wydano. Mieszkańcy sąsiednich gmin też mogliby uzyskać kartę, o ile ich samorządy dołożą się finansowo do programu. Poważnie zainteresowana jest tym gmina Nędza.

Dzielny strażak

Aspirant sztabowy Roman Kraszewski, strażak z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu otrzymał Krzyż Zasługi za Dzielność. 24 października wręczył mu go minister Bartłomiej Sienkiewicz. Odznaczenie przyznawane jest za szczególne zasługi wobec obywateli i odwagę w ratowaniu ludzkiego życia.

Mechanik nagrodzony

Uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych zostali laureatami konkursu „Nowatorska elektryka” organizowanego pod auspicjami Stowarzyszenia Elektryków Polskich przez firmę Chint oraz ZSP nr 20 w Łodzi. Przygotowany przez zespół pod kierunkiem nauczyciela Ignacego Szubryta projekt pt. „Odzyskiwanie energii traconej przy otwieraniu i zamykaniu drzwi” zyskał największe uznanie w oczach jury. 25 października 2013r. w Łodzi odbyła się uroczystość wręczenia nagród, w której udział wzięli: Sławomir Janowski – dyrektor szkoły, Ignacy Szubryt – opiekun projektu oraz przedstawiciele zwycięskiego zespołu: Tomasz Fiutek i Paweł Pławecki. Szkoła zyskała 5000 zł.

Placówki obłożone

Na koniec trzeciego kwartału 2013 r. w Wielofunkcyjnej Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej w Pogrzebieniu (w tym w mieszkaniu rodzinkowym w Raciborzu) przebywało 30 wychowanków z powiatu raciborskiego.  Natomiast w Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej w Kuźni Raciborskiej (w tym w mieszkaniach w Nędzy i Raciborzu) przebywało 26 wychowanków z powiatu raciborskiego.

Źródło znów na topie

26 października w Pyskowicach odbyły się I Ogólnopolskie Spotkania Taneczne „Pląsy Dramy”. Wzięło w nich udział 75 zespołów tanecznych, m.in. z Kielc, Wrocławia i Rzeszowa. Pomimo silnej obsady konkursu reprezentujące Racibórz zespoły „Efekt III” i  „ Tęcza III” ze Stowarzyszenia Kultury Ziemi Raciborskiej „ Źródło” stanęły na podium, na pierwszym i trzecim stopniu. Choreografem obu jest Aldona Krupa-Gawron.

Pół miliona na drogi

470 tys. zł przekazał powiatowi samorząd Województwa Śląskiego na remonty trzech dróg na Raciborszczyźnie, którymi zarządza Powiatowy Zarząd Dróg. 100 tys. zł przeznaczono na prace przy DW 935 Racibórz – Rybnik, na wysokości Rzuchowa i remont DW 416 w Pietrowicach Wielkich. 370 tys. zł przygotowano na naprawę drogi Racibórz – Zawada Książęca – Ciechowice. Powiat musi znaleźć wykonawców remontów w przetargach.

Odszedł ten co wyszywał

28 października zmarł długoletni pensjonariusz DPS św. Notburgi Jan Ziemba wyszywający obrusy i serwety zwykle na ławce w parku Moniuszki. Pochowano go w Głubczycach – Był niezwykle charakterystyczną postacią śródmieścia. Pamiętam go jeszcze w dawnych latach z kościoła farnego. Gdy był jeszcze młodszy odmawiał też różaniec za zmarłych w kaplicy pogrzebowej na Jeruzalem, jeśli ktoś zażyczył sobie przed pogrzebem. Pozostanie w naszej pamięci jako niezwykle życzliwy i dobry człowiek – przekazał nam Piotr Klima, który wziął udział w uroczystościach pogrzebowych.

  • Numer: 45 (1121)
  • Data wydania: 05.11.13