środa, 12 maja 2021

imieniny: Pankracego, Dominika, Domiceli

RSS

Ruszył przetarg na remont linii Rybnik – Chałupki

15.10.2013 00:00 red

Chałupki. Polepszenie jakości usług przewozowych poprzez poprawę stanu technicznego linii kolejowych nr 140 i 158 na odcinku Rybnik – Chałupki – to wymóg jaki stawia PKP PLK w swoim przetargu.

Ogłoszenie zostało wydane 8 października. Kolej planuje, że roboty budowlane będą prowadzone w 2014 i 2015 r. a zakończą się latem 2015. Dokładny termin zakończenia inwestycji będzie jednak znany dopiero po rozstrzygnięciu przetargu. Oferty można składać do 15 listopada.

Projekt rewitalizacji przewiduje zwiększenie prędkości pociągów na całej linii do 80 km/h. W jej ramach mają zostać wyremontowane lub wymienione tory i podtorze, sieć trakcyjna, perony, rowy i odwodnienie, sygnalizacja, obiekty inżynieryjne, sieć trakcyjna i infrastruktura zabezpieczająca na całym jej przebiegu. Elementem rewitalizacji linii ma być budowa przystanku kolejowego Wodzisław Śl. – Centrum w okolicy dworca autobusowego.

Planowany remont linii kolejowej to owoc wieloletnich zabiegów ze strony samorządowców z regionu. Na realizację przedsięwzięcia zabezpieczono 140,4 mln zł. Z tej kwoty 98 mln zł mają stanowić środki z budżetu Unii Europejskiej.

Dzięki połączeniu Rybnika i Wodzisławia z węzłem kolejowym w Bohuminie cały subregion zachodni województwa śląskiego uzyska korzystne połączenie z Czechami, Austrią i Słowacją. Stacja Chałupki może w tym świetle liczyć na przywrócenie swojego miejsca na mapie kolejowej kraju.

tora, woj

  • Numer: 42 (1118)
  • Data wydania: 15.10.13