Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 40 (1116) Data wydania: 01.10.13

Podążyli szlakiem Sobieskiego

Powiat. Z okazji 330. rocznicy odsieczy wiedeńskiej, drogę od Raciborza do Rud, Szlakiem Husarii Polskiej przebyło blisko sto osób. Uczestnicy trasę pokonali na koniach, bryczkach i rowerach, łącząc tym samym nowoczesne rozwiązania z środkami transportu rodem sprzed kilku wieków. Najważniejsza w tego typu imprezie jest jednak – jak podkreślają osoby biorące udział w przemarszu – próba podtrzymania tradycji i przekazania historii polskich dziejów, najmłodszym.

Trasa przemarszu, z pewnymi modyfikacjami, pokryła się z powstałym z inspiracji PTTK czerwonym Szlakiem Husarii Polskiej – wyruszono z dziedzińca raciborskiego zamku, dalej uczestnicy pokonali ulice: Morawską, Armii Krajowej, Rudzką oraz Gliwicką, gdzie na wysokości dawnego folwarku w Markowicach skręcili do Łężczoka. Rezerwat opuścili ulicą nieopodal Babic, po czym skierowali się drogą wojewódzką do Nędzy. Przy przysiółku Rogol wkroczyli do rudzkich lasów, którymi zawędrowali do opactwa w Rudach. Na czele jechała straż leśna z Rud, która wspólnie z policją, OSP Markowice oraz raciborską jednostką straży pożarnej, pilnowała bezpieczeństwa na całym odcinku przemarszu. Za służbami podążyli jeźdźcy oraz woźnicy swymi bryczkami, w których zasiedli między innymi przedstawiciele samorządu, w tym starosta raciborski Adam Hajduk. Nie zabrakło licznej grupy rowerzystów – w większości dorosłych, choć w tłumie miłośników dwóch kółek, można było dostrzec także śmiałków bardzo młodych, a także całe rodziny. – Myślę, że taki przejazd jest świetną weekendową atrakcją dla osób w każdym wieku oraz szansą na przyjemne spędzenie niedzieli w gronie rodzinnym. A jak do tego dochodzi aktywność fizyczna, w postaci przejazdu 20 km rowerem, to tym bardziej chce się w czymś takim wziąć udział. Cieszy mnie też to, że – z tego co słyszałam – impreza ta ma odbywać się cyklicznie, co oznacza, że może stać się taką naszą raciborską tradycją – oceniła pomysł corocznego organizowania tego typu wydarzenia, raciborzanka Irena Szymiczek, która w drogę wyruszyła z mężem oraz córką Karoliną. – Mam sentyment do Raciborza, ponieważ mieszkałem tutaj pięć lat. Odwiedzam to miasto kilka razy w roku, oczywiście na rowerze, przemierzając przy okazji wiele miejscowych tras, dzięki czemu otrzymuję odznaki rowerowe. Ponadto, jestem miłośnikiem wędrówek szlakami Jana III Sobieskiego, które od kilku lat regularnie przemierzam. Każdy z nich udokumentowuję zdjęciowo oraz poprzez gromadzenie specjalnych pieczątek. Dzięki temu stworzyłem już własną, bardzo pokaźną kronikę – mówi Andrzej Homaniuk, członek klubu rowerowego „Sokół” Radlin, który do Raciborza przybył z Jastrzębia-Zdroju. – Dowiedziałem się, że w Raciborzu obchodzona będzie rocznica victorii wiedeńskiej i stwierdziłem, że nie może mnie tutaj zabraknąć. Z tego co widzę, przemarsz szykuje się fantastyczny. Bardzo cieszę się, że mogę wziąć w tym wydarzeniu udział i już dziś obiecuję sobie, że dopóki zdrowie mi na to pozwoli, będę przyjeżdżać tutaj co roku – dodaje Homaniuk. Przemarsz – przejazd z okazji odsieczy wiedeńskiej wpisany zostanie do stałego kalendarza imprez organizowanych przez Zamek Piastowski wspólnie ze Starym Opactwem w Rudach. Obie instytucje, na mocy porozumienia pomiędzy biskupem gliwickim a starostą raciborskim, formalnie ze sobą współpracują. W 2014 roku trasa powiedzie z Rud do Raciborza.

MAD