Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 37 (1113) Data wydania: 10.09.13

Drugie dziecko komandora

Początkowo skromne przedsięwzięcie dla pasjonatów przekształca się w imprezę na dużą skalę. Nad Odrę zjeżdżają się kajakarze z całej Polski by wziąć udział w dwudniowym maratonie.

Weekend z kajakiem nazwany II Polsko-Czeskim Kajakowym Maratonem Odrzańskim nadzoruje raciborski magistrat z samorządem czeskiego Bohumina. Szef wydziału edukacji Marek Kurpis przypomina, że pierwszy spływ był projektem kędzierzyńskim, gdzie partnerami były Racibórz i Czesi. – W tym roku to my złożyliśmy wniosek do Euroregionu Silesia, który zaakceptowano i dofinansowano. Zdecydowały kontynuacja i trwałość projektu. Tak jak nam i bohumińskiemu staroście zależy na stałym uatrakcyjnianiu Odry – podkreśla naczelnik z Batorego.

Ponad 200 uczestników spodziewano się przyjąć w te dwa wodniackie dni. – Zainteresowanych jest teraz zdecydowanie więcej, o jedną trzecią niż przed rokiem, dominują Polacy. W projekcie na 150 osób założyliśmy, że przyłączy się 30 Czechów – wyjaśnia Kurpis. Liczy, że w przyszłym roku impreza osiągnie jeszcze większy rozmach. Ma przyłączyć się wodniackie środowisko z Ostrawy (Kampanula) i za organizację przedsięwzięcia wezmą się trzy, a może cztery samorządy. – Wówczas maraton będzie z Ostrawy do Kędzierzyna. Zależy nam by w projekt włączyli się raciborscy kajakarze z klubu Joony. Myślę, że na spokojnie porozmawiamy z nimi o wspólnej organizacji, bo chcemy dwóch sztandarowych imprez na Odrze – ogólnopolskiego Pływadła i międzynarodwego spływu kajakowego – podsumowuje naczelnik wydziału edukacji.

Komandor maratonu Bronisław Piróg tłumaczy, że pierwszy dzień imprezy jest „luzacki”, a niedziela służy sportowej rywalizacji. – To już moje drugie dziecko na Odrze. Wiosną jest Pływadło, jesienią ten spływ – mówi i przypomina, że także w Czechach zaczynało się Pływadło. – Płynęło się z Ostrawy – wspomina. Komandor dba tu o bezpieczeństwo. Musi pilnować by wszyscy mieli warunki przepłynięcia od mostu raciborskiego do kędzierzyńskiego (dystans 62 km).

Zdaniem Jacka Klucznioka z Aktywni.net.pl, (firmy z Rybnika, która obsługiwała maraton) impreza raciborsko-bohumińska ma potencjał nawet na ponad pół tysiąca kajakarzy. Musi jednak wpisać się w kalendarz imprez kajakarskich i przygotować urządzenia dla wodniaków.

maw



Jacek Kluczniok, Aktywni.net.pl

Odra jest teraz wykorzytywana może w 5 procentach, bo potencjał ma ogromy. Oswajanie z rzeką trzeba zaczynać już w szkole podstawowej. Rzeka Ruda, którą aktywowaliśmy przed rokiem teraz przyjmuje nawet 4 tysiące osób. Trzeba poprawić infrastrukturę i wystarczą dobre chęci.

Adam Korablewski, Arbiter główny maratonu

Pływa się tu tylko fair play, inaczej grozi dyskwalifikacja. Obowiązkowe jest też udzielanie pomocy przy wywrotce. Mam ponad 40-letnie doświadczenie w kajakarstwie. Trasa do Kędzierzyna jest prostą. Można ją pokonać w 4 godziny, a limit wynosi 6. To są sami turyści, ale lubią się ścigać.

Kazimierz Rabiński z Warszawy

Prawie 40 lat pływam a mam 54 lata. Pierwszy raz jestem na Odrze, to mnie przyciągnęło. Atutem jest charakter maratonu, tego w Polsce jest mało. Pływam po Europie, w Łotwie ponad 300 km. Wszystko zależy od stanu zdrowia i sprzętu, ja mam specjalny kajak morski, bardzo szybki.