Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 32 (1108) Data wydania: 06.08.13

Kącik ZUS

Beata Kopczyńska - rzecznik prasowy O/ZUS

Mam za sobą 29 lat pracy. Obecnie jestem bezrobotna, a do przejścia na emeryturę brakuje mi kilku lat. Jaki okres pracy brakuje mi do przejścia na emeryturę?

Janina z Rybnika


Kobiecie urodzonej po 31 grudnia 1948 roku prawo do emerytury przysługuje po osiągnięciu wieku wynoszącego docelowo 67 lat. Ustalenie uprawnień do emerytury jest uzależnione od wymiaru przebytych okresów składkowych i nieskładkowych. Ubezpieczona, legitymująca się ponad 29-letnim okresem pracy, uzyska prawo do emerytury, na swój wniosek, po osiągnięciu wymaganego wieku, nawet jeżeli przez te kilka lat brakujących do osiągnięcia wymaganego wieku emerytalnego nie będzie pracować. 


W 2004 r. prowadziłem jednoosobową firmę. Miałem zaległości w ZUS z tytułu nieopłaconych składek. ZUS wysłał mi wezwanie do zapłaty. Zrobiłem to, a potem okazało się, że po dwóch miesiącach weszła ustawa abolicyjna. Czy mogę ubiegać się o zwrot już zapłaconych składek w ramach ustawy abolicyjnej?

Grzegorz K.

Ustawa abolicyjna nie przewiduje możliwości umorzenia należności, które zostały zapłacone.


Mieszkam w Raciborzu i tu prowadzę działalność gospodarczą. Od sierpnia będę równocześnie zatrudniony u niemieckiego pracodawcy na postawie umowy o pracę, którą tam będę wykonywał. Czy będę musiał płacić składki w Polsce?

Czytelnik z Raciborza

Osoba, która normalnie wykonuje pracę najemną oraz pracę na własnych warunkach w różnych państwach członkowskich, podlega ustawodawstwu państwa członkowskiego, w którym wykonuje pracę najemną. Pan, jako wykonujący swoją pracę w Niemczech powinien podlegać ustawodawstwu niemieckiemu, ale zgodnie z przepisami jako osoba, która wykonuje pracę w dwóch państwach członkowskich musi Pan poinformować o tym fakcie ZUS, który ustalił dla Pana właściwe ustawodawstwo. W ZUS-ie złoży Pan pisemny wniosek i dołączy kopię umowy zawartej z pracodawcą słowackim. Zakład poinformuje Pana o ustalonym ustawodawstwie i jednocześnie kopię pisma wyśle do wyznaczonej instytucji w Niemczech.

Jeżeli za właściwe zostanie uznane ustawodawstwo niemieckie, to instytucja w Niemczech wyda poświadczenie na formularzu A1. Formularz ten, wydany na pisemny wniosek niemieckiego pracodawcy lub Pana będzie dokumentem stwierdzającym, że nie ma Pan obowiązku płacenia składek z tytułu prowadzenia działalności na terenie Polski.


Moja córka uległa wypadkowi komunikacyjnemu. Gdy została potrącona przez samochód miała skończone 19 lat. Pomimo długotrwałego leczenia i specjalistycznej opieki medycznej oraz rehabilitacji lekarze nie dają jej szans na powrót do pełnej sprawności. Wciąż nie może chodzić, a dodatkowo ma problemy neurologiczne. Lekarz stwierdził, że córka jest niezdolna do pracy. Czy w takiej sytuacji ma ona szansę na uzyskanie renty z ZUS? Dodam tylko, że wcześniej nigdzie nie pracowała.

Irena M.


Osoby młode, które z różnych powodów przed rozpoczęciem kariery zawodowej w trakcie kształcenia utraciły zdolność do zarobkowania, mogą liczyć na finansowaną z budżetu państwa, a wypłacaną przez ZUS, rentę socjalną. Kwestie związane z zasadami, trybem przyznawania oraz wypłatą tego świadczenia reguluje ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W myśl zapisów tej ustawy świadczenie przysługuje osobie pełnoletniej, posiadającej obywatelstwo polskie, zamieszkującej i przebywającej na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, a ponadto całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało: – przed ukończeniem 18. roku życia – w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej – przed ukończeniem 25. roku życia – w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej. Ustawodawca nie określił, kiedy musi powstać całkowita niezdolność do pracy.

Prawo do renty socjalnej, jako świadczenie powiązane z istnieniem całkowitej niezdolności do pracy, może być przyznane na stałe lub na wskazany w orzeczeniu lekarza orzecznika bądź komisji lekarskiej okres.

Zakładając, że córka Czytelniczki w chwili nieszczęśliwego zdarzenia kształciła się, po spełnieniu wskazanych w ustawie warunków może nabyć prawo do renty socjalnej.