Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 22 (1046) Data wydania: 29.05.12

Niezwykłe torty i inne cuda z Chałupek

Hildegarda Hluchnik odkąd pamięta zawsze się zajmowała robótkami ręcznymi. Haftowanie, szydełkowanie czy szycie na drutach przechodzi w jej rodzinie z pokolenia na pokolenie. Z zawodu jest krawcową, lecz aktualnie nie pracuje w zawodzie. Ta umiejętność przydała się niejednokrotnie w cięższych czasach, kiedy wraz z mężem budowali dom. – Starałam się wtedy sama coś uszyć dla dzieci, żeby było oszczędniej – wspomina.

CHAŁUPKI. W trakcie spotkań i warsztatów organizowanych w ramach projektu Kreator, mieszkanka Chałupek wraz ze swoją siostrą spotkały inne panie, które zaraziły je swoimi pasjami rękodzielniczymi. – Po Kreatorze próbuję wszystkiego, od filcowania do decoupage. Staram się cały czas coś robić i tworzyć – mówi. Rzeczywiście, podczas naszej rozmowy pani Hildegarda cały czas formuje filcowe kule, z których mają powstać kolczyki. – Wychodzą z tego fajne prezenty! Czasem coś się uda sprzedać, ale to naprawdę rzadkość. Robię wszystko dla satysfakcji. To moje hobby – tłumaczy. Nie da się jednak ukryć, że z rąk rękodzielniczki wychodzą małe dzieła sztuki. Na ich stworzenie potrzeba wielu godzin pracy. Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, myśląc że to wyrób za kilka złotych.

Inną pasja Hildegardy Hluchnik są torty. – Ich wypiek wymaga trzech rzeczy: pracy, cierpliwości i drogich narzędzi – wyjaśnia gospodyni. Dzięki silikonowemu wałkowi, licznym foremkom i narzędziom udaje się zamiast tortu stworzyć kulinarne arcydzieła. Wszystko dzięki zdobiącej tort masie marcepanowej, na którą przepis jest tajemnicą pani Hildy. – Torty robię już dwa lata. Każdy z nich to cały dzień pracy – mówi. Wszystkie ozdobne wypieki są udokumentowane na zdjęciach, jest ich około 60 i każdy jest wyjątkowy. Okazją do zobaczenia lub skosztowania tortu pokrytego masą marcepanową są zwykle przykościelne festyny w Zabełkowie.

Pani Hildegarda może pochwalić się również ozdabianiem jaj wielkanocnych.  – Dzięki umiejętnościom nabytym w Kreatorze ozdobiłam już metodą decoupage stołek i pudełko dla mojej przyszłej wnuczki. Przymierzam się do odnowienia dużej szafy – zdradza swoje plany. Warsztat artystki z Chałupek jest tam gdzie ona. Tworzy w kuchni, w pokoju czy na dworze w altance. – Mąż czasem mi się przygląda z zainteresowaniem, co ja znowu tworzę. Kiedy trzeba mogę jednak na niego liczyć. On sam jest złotą rączką w domu – mówi pani Hildegarda.

Największym marzeniem pani Hildegardy jest, aby spełnić się w roli babci i móc w przyszłości  przekazać swoją wiedzę i umiejętności wnuczce.  – Chciałabym również aby siły i zdrowie pozwoliły mi tworzyć coraz ładniejsze rzeczy – kończy Hildegarda Hluchnik z Chałupek.

Marcin Wojnarowski