Poniedziałek, 10 grudnia 2018

imieniny: Danieli, Julii, Eulalii

RSS

Powiat wczoraj i dziś

13.03.2012 00:00 red

Most w Krzyżanowicach.

Nowiny Raciborskie w 1992 roku donosiły, że 21 kwietnia rozpoczął się remont drewnianego mostu na Odrze między Krzyżanowicami a Bukowem. Roboty związane były z koniecznością wymiany konstrukcji mostu między Olzą i Zabełkowem, który był w bardzo złym stanie. Przed wojną między Zabełkowem a Olzą był most drogowy taki sam jak kolejowy. Podobno najpierw go zbudowano a później zmieniono koryto Odry kierując rzekę pod stojący most. W 1967 roku wybudowano tam drewniany most wojskowy. W 1968 roku tędy przejeżdżały wojska polskie niosące „bratnią pomoc” zbuntowanej Czechosłowacji. Most ten stoi już ponad 24 lata, choć nie był przewidziany na tak długi okres eksploatacji. Do końca 1992 roku zaplanowana była budowa nowego mostu stalowego, przeprowadzona przez jednostkę wojskową z Warszawy. Metalowe konstrukcje miały dotrzeć właśnie ze stolicy. Aby wymienić most między Zabełkowem a Olzą na czas robót trzeba było puścić ruch kołowy inną drogą. Stąd też trzeba było rozpocząć remont mostu w Krzyżanowicach. Władze miejskie Raciborza i Kędzierzyna-Koźla nie wyraziły zgody na przejazd mostami znajdującymi się w tych miastach. Objazd przez Opole byłby zaś zbyt długi. „Most w Krzyżanowicach zostanie przygotowany pod obciążenie ruchem do 30 ton (obecnie jego nośność wynosi 5 ton). Zostaną wymienione filary drewniane na stalowe. Wzmocniona zostanie konstrukcja nośna mostu. Część górna pozostanie prawdopodobnie taka sama. Docelowo na drewnianym moście zostanie położona nawierzchnia bitumiczna. Wybudowany w 1881 r. most zostanie więc poważnie odmłodzony. Remont mostu w Krzyżanowicach ma zostać zakończony do 15 czerwca” – pisały NR.

W 1997 r. most w Krzyżanowicach uległ zniszczeniu podczas powodzi. Jego drewnianą konstrukcję zmyła woda. Był to most wojskowy i to żołnierze zajęli się jego odbudową. Już 6 stycznia 1998 r. oddano do użytku odbudowany most. Jego konstrukcja nadal składała się częściowo z drewna i przypominała poprzednią. Przy jego odbiorze był obecny Jerzy Widzyk, ówczesny minister transportu w rządzie Jerzego Buzka. 

W 2002 r. oddano do użytku most o zupełnie nowej, żelbetonowej konstrukcji. Jest to jeden z trzech nowych mostów zbudowanych w gminie Krzyżanowice po powodzi.

  • Numer: 11 (1035)
  • Data wydania: 13.03.12