Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 11 (1035) Data wydania: 13.03.12

Kiwają na raciborskim serku

Wpadka pracowników sklepu czy celowe działanie likwidujące manko?

Za Produkty Raciborskiej Spółdzielni Mleczarskiej konsumenci są w stanie dużo zapłacić, jednak wiele wskazuje na to, że pracownicy wodzisławskiego PSS Społem przeholowali. Ceny na niektórych towarach były zawyżane. Klienci płacili więcej niż powinni. 

Czwartek 1 marca sklep PSS Społem przy ul. 26 Marca w Wodzisławiu (naprzeciwko szpitala). Na zakupy wybrała się tutaj Jadwiga Pasierb. Kupiła m.in. kostkę twarogu wyprodukowanego w Raciborskiej Spółdzielni Mleczarskiej oraz kostkę żółtego sera gouda. Zdziwiły ją podwójne kody kreskowe umieszczone na opakowaniu – oryginalny producenta i kod PSS Społem naklejony już w sklepie. Producent podał wagę netto sera nie uwzględniając wagi opakowania. Pracownicy wodzisławskiego sklepu nakleili drugą etykietę po zważeniu towaru wraz z opakowaniem. Ponadto wykazywana przez nich waga była znacznie wyższa niż ta rzeczywista. W ten sposób oszukiwano klientów. – Podejrzewałam, że coś jest nie tak, dlatego najpierw zdarłam delikatnie etykietę Społem, by wiedzieć ile w rzeczywistości waży ser. Potem zważyłam go na dwóch elektronicznych wagach  spożywczych. Wówczas miałam pewność, że zostałam nabita w butelkę – relacjonuje Jadwiga Pasierb.    

O tym jak ser przytył  

Rzeczywista waga zakupionego przez wodzisławiankę żółtego sera to 242 g. Po „zetknięciu” ze sprzedawczynią, w niewyjaśnionych okolicznościach przybyło mu 73 g. Ser wystawiany na sprzedaż ważył już 315 g. Pani Jadwiga dopłaciła niesłusznie prawie 1,5 zł.  Podobnie było z raciborskim twarogiem. Waga wykazana przez producenta wynosiła 294 g, z opakowaniem ważył on 302 g (waga pani Jadwigi). Po zważeniu kostki białego sera przez pracownice sklepu ważył on… 375 g i tak był wystawiony do sprzedaży. Pani Jadwiga przepłaciła ponad złotówkę. Łącznie do serów dopłaciła niesłusznie ok. 2,5 zł. Nie dość, że towar ponownie ważono doliczając opakowanie to na domiar złego znacznie zawyżano wagę, a co za tym idzie i cenę. Czy w ten sposób pokrywano manko w sklepowej kasie? 

Kara może być spora 

Zdaniem Dariusza Kalemby, Powiatowego Rzecznika Praw Konsumentów w Wodzisławiu działanie sprzedawcy jest oczywistym naruszeniem prawa za co grozi kara grzywny do 5 tys. zł a nawet areszt. – Instytucją zajmującą się tego typu przypadkami jest Inspekcja Handlowa w Katowicach. Zachęcam, aby w podobnych przypadkach właśnie tam zgłaszać postępowanie budzące wątpliwości. Inspekcja ma narzędzia, by sprawę dogłębnie zbadać – dodaje Dariusz Kalemba. 

Prezes robi porządek 

Z feralnym  serem udaliśmy się do Stanisława Kaszni, prezesa PSS Społem Wodzisław. Nie krył zdziwienia. – Towar powinien być sprzedawany w wadze jaką wykazał producent. Niedopuszczalne jest, by naklejać dodatkowe etykiety, nie mówiąc już o zawyżaniu wagi. To niesamowite – powiedział nam szef Społem i natychmiast podjął działania. Najpierw nakazał kierowniczce sklepu przy ul. 26 Marca ponownie zważyć towar i zlikwidować niezgodne z prawem oznakowania. Potem do wszystkich kilkunastu sklepów Społem wysłał wytyczne dotyczące ważenia towarów. – Pozostaje mi przeprosić klientów za tę sytuację, która nigdy nie powinna mieć miejsca – dodał Stanisław Kasznia. 

Rafał Jabłoński