Sobota, 17 kwietnia 2021

imieniny: Roberta, Rudolfa, Stefana

RSS

Gospodarzami chcą być agenci

20.12.2011 00:00 red

GAPP spróbuje rozkręcić raciborski biznes.

Górnośląska Agencja Promocji Przedsiębiorczości chce przejąć ośrodek polsko-czeski przy Batorego i współpracować z magistratem. 

Agencja pomagała dotąd przedsiębiorcom, którzy bankrutowali i znajdowali się w stanie upadłości. Stworzyła współnie z samorządami parki przemysłowe (Bytom, Żory) oraz inkubatory (Rybnik). Wspiera i doradza biznesowi, udziela mu pożyczek na rozwój działalności.

 Prezydent miasta od paru miesięcy prowadzi rozmowy z GAPP-em. Z początkiem przyszłego roku chce zacząć współpracę. – Racibórz jest dla nas atrakcyjnym miejscem, jesteście blisko granicy i Ostrawy, z którą mamy dobre kontakty – podkreślają przedstawiciele GAPP. Mirosław Lenk zaprosił ich na posiedzenie komisji budżetu i rozwoju gospodarczego. 

Goście mówili, że chcą przejąć ośrodek współpracy polsko-czeskiej przy ul. Batorego. Miasto wyremontowało obiekt za unijną dotację i realizowało tam w ostatnich latach projekt pomocy dla lokalnego biznesu. Jego przyszłość widzi w obecności GAPP. – Jak jest gospodarz to dba o miejsce – przekonują potencjalni partnerzy samorządu. Z agencją miasto mogłoby starać się np. o dotację z Europejskiej Współpracy Transgranicznej na wyposażenie ośrodka.

Dariusza Ronina z rady zainteresowało jak miasto będzie mogło wyjść z GAPP jeśli nie osiągnie korzyści. – Mamy dobre opinie i rozwijamy się. Poza Raciborzem, aktualnie Zabrze też chce się dołączyć do nas, a Bytom zamierza poszerzyć współpracę – argumentował Stanisław Leśniewski.

Radny Tomasz Kusy dopytywał o wyniki i wartość spółki. – Pytam, bo chcę wiedzieć kto będzie zarządzał ośrodkiem i czy da sobie radę. Czy nie będzie trzeba mu pomagać finansowo z budżetu miasta? – wyjaśniał. Dyrektor Leśniewski stwierdził, że wartość rynkowa GAPP sięga ponad 80 mln zł (według cen akcji – 28 mln zł). – Notujemy co roku zyski, ale jesteśmy non profit, więc wszystko inwestujmy. Dajemy sobie radę, problemów finansowych nie mamy – podkreślał przedstawiciel agencji. 

Radny Andrzej Lepczyński zauważył, że wszystko co inspirujące jest na plus, zwłaszcza w kontekście starań miasta o utworzenie strefy ekonomicznej na Ostrogu.

– Czuję przychylną atmosferę w komisji – cieszył się prezydent miasta. Z początkiem nowego roku chciałby formalnie rozpocząć współpracę z GAPP. Pierwszym krokiem będzie wejście miasta do spółki, aportem ze swym budynkiem.

(ma.w)

  • Numer: 51/52 (1023/1024)
  • Data wydania: 20.12.11