Sobota, 17 kwietnia 2021

imieniny: Roberta, Rudolfa, Stefana

RSS

Komunalna taniocha

20.12.2011 00:00 red

Z cenami za wodę i ścieki zostajemy w starym roku. Minimalnie więcej zapłacimy za śmieci.

Od stycznia zmieniają się cenniki podstawowych usług jakie zapewnia samorząd. Prezydent miasta pociesza, że podwyżki są niewielkie.

Opłaty za wodę i ścieki zostają takie jak w 2011 roku. I tak są wysokie, w skali kraju jedne z najwyższych. – Ceny tych mediów rosną wraz z modernizacją sieci wodno-kanalizacyjnej. Stopniowo dokonują tego kolejne miasta w Polsce i wszędzie tam woda i ścieki drożeją. Powoli obsuwamy się w rankingu miast o wysokich opłatach – twierdzi Mirosław Lenk, prezydent Raciborza.

Miejscowy Zakład Wodociągów i Kanalizacji musi stosować się do ustaleń jakie samorząd przedstawił Komisji Europejskiej starając się o unijną dotację. Tam wskazano stopniowy wzrost opłat. – Rok bez podwyżek nie powinien tu stanowić zagrożenia. Jestem przekonany, że spółce to nie zagrozi i poszuka innych przychodów by jej sytuacja finansowa poprawiła się – zakłada włodarz.

Ceny składowania i wywozu śmieci rosną według prezydenta minimalnie. Rada miasta  godzi się na ich podwyżkę o 9,6% aż do 2015 roku zgodnie z dostosowywaniem przepisów polskich do zasady „zanieczyszczający płaci”. Wówczas na każdego mieszkańca spada pokrycie kosztów związanych ze składowaniem śmieci, w tym modernizacją składowiska. – I tak cena za składowanie odpadów w Raciborzu jest najniższa w całym „regionie 6” (powiat i kilka gmin ościennych z pow. wodzisławskiego i rybnickiego, łącznie 13 gmin). Na Śląsku ta cena też jest niska, po podwyżce płacimy taniej niż gdzie indziej przed podniesieniem cen – podsumowuje urzędnik z Batorego.

Nowe ceny komunalki

  • 13,37 zł za kubeł śmieci 110 l 
  • 30 zł za m3 opróżnianie szamba
  • 3,62 zł/m3 wody; abonament 5,13 zł
  • 8,04 zł/m3 ścieków; abonament 3,13 zł

(ma.w)

  • Numer: 51/52 (1023/1024)
  • Data wydania: 20.12.11