Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 20 (940) Data wydania: 18.05.10

Wolimy widzieć co ludzie wystawiają

Po raz kolejny w gminie Kuźnia Raciborska odbywa się zbiórka odpadów wielkogabarytowych. Wielkie sprzątanie objęło do tej pory Rudy, Rudę, Rudę Kozielską, Jankowice i Budziska. Do tej pory nazbierano niespełna 80 ton wielkogabarytów.
Taki wynik mówi sam za siebie, pokazując, że akcje są potrzebne. Dyskutować można jedynie nad odpowiednią formą. Nad tym też zastanawiali się radni na ostatniej sesji Rady Miejskiej. Pojawiło się pytanie, czy lepiej zabierać wielkogabaryty z jednego wyznaczonego miejsca, czy spod domu. – Kto chce, to i tak w nocy dowiezie. A co z tego, że nie wywieziemy ludziom tej papy czy azbestu. Co oni z tym potem zrobią? – mówił Manfred Wrona, szef rady. Zauważył, że dzikich wysypisk w lasach jest coraz więcej. Szansy na to, aby ludzie zaprzestali wywożenia śmieci do lasu upatrywał w planowanej zmianie ustawy, na mocy której śmieci mają stać się własnością gminy. Opłata za nie będzie uiszczana przy podatku.
 
Witold Cuberek, dyrektor ZGKiM poinformował, że w tym roku w niektórych sołectwach eksperymentalnie zabierano odpady spod domu. – Kiedy organizujemy zbiórki z jednego miejsca też nas to dużo kosztuje, a ponadto ludzie dowożą tam co chcą. Jest m.in. dużo śmieci, które powinny być wyrzucane do kubłów – opowiadał dyrektor. Potwierdza to Grzegorz Wita, jego zastępca. – Powinny być oddawane meble, sprzęt AGD, który nie mieści się w pojemnikach, tymczasem ludzie wystawiają wszystko, jakieś gazony, doniczki, wiaderka, worki ze szmatami. Poza tym sprzęt często jest zdekompletowany, np. telewizory mają rozbite monitory – narzeka wicedyrektor. – Dlatego preferujemy odbiór wielkogabarytów spod domu, wtedy wiadomo co tam jest – tłumaczy.
 
Władysław Masełko z referatu ochrony środowiska w UM przyznaje, że akcje cieszą się coraz większą popularnością. – Organizujemy je już od jakichś 5-6 lat. Wielkogabarytów jest coraz więcej, widać, że ludzie z tego korzystają. Zbiórki są potrzebne. Lepiej  je organizować niż znaleźć potem te śmieci w lesie – mówi urzędnik.
 
(e.Ż)