Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 16 (936) Data wydania: 20.04.10

Jestem wegetarianinem

Uprawia sporty siłowe. Przejechał na rowerze dookoła całą Polskę. W ciągu 30 minut robi ponad 500 prawidłowych pompek.
Mieszkaniec Raciborza Sylwester Chrapek od ponad 16 lat nie je mięsa. Wegetarianizm stał się jego sposobem na życie. Sam przygotowuje sobie potrawy i nie brakuje mu kiełbasy.
 
Dlaczego wegetarianizm?
 
– Zostałem wegetarianinem z powodów humanitarnych. Poruszył mnie los zwierząt, na drugim miejscu był aspekt zdrowotny. Masowe i przemysłowe zabijanie zwierząt to barbarzyństwo. Co innego gdy nie traktuje się ich przedmiotowo, np. rozumiem Eskimosów, którzy nie mają wyjścia i jedzą zwierzęta – tłumaczy Chrapek. O wegetarianizmie dowiedział się ze środowisk anarchistycznych oraz związanych ze sceną muzyki punk. Wiedzę na ten temat budował latami, m. in. dzięki organizacji Animal Liberation Front.
 
Poza ideologią wymienia zalety dla zdrowia. – Nie mam problemów z cholesterolem – ten problem nie istnieje u wegetarian. Posiłki się szybko i dobrze trawią, stąd brak zaburzeń żołądkowych  i podobnych – wyjaśnia wegetarianin. Taka dieta nie ma również wpływu na kondycję człowieka. Sylwester uprawia sporty siłowe. Przejechał na rowerze całą Polskę dookoła. W ciągu 30 minut robi ponad 500 prawidłowych pompek. Czuje się zdrowy. – Ludzie jedzący mięso często nie mają wiedzy na temat diety wegetarian. Posługują się błędnymi stereotypami. Myślą, że bez mięsa jest się chorowitym – dodaje.
 
Co zamiast mięsa?
 
Każdy wegetarianin zamiast mięsa stosuje przede wszystkim soję. Zawiera ona około 60% białka, podczas gdy w mięsie jest go dwa razy mniej. Poza soją używa dużo roślin strączkowych. Do tego sporo warzyw bogatych w witaminy. – Większość dań przygotowuję sam. Z soi pod postacią ziaren można zrobić masę potraw. Wymaga to większego wkładu pracy, ale jest tańsze i daje mi pewność, że jem zdrowo – tłumaczy Chrapek.
 
Istnieje kilka odmian diety wegetarian. Weganie nie jedzą żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego, frutarianie spożywają wyłącznie owoce. Laktoowowegetarianie to najpopularniejsza forma tej diety. Pozwala na spożycie zarówno jaj, przetworów mlecznych czy miodu. Wyklucza wszelkie mięso i ryby oraz produkty pochodzące z rzeźni. – W mojej diecie jest dużo nabiału. Część serów zawiera jednak podpuszczkę. Chcąc być konsekwentnym zwracam na to uwagę i nie kupuję takich produktów – dodaje raciborzanin.
 
W części sklepów są półki z produktami dla wegetarian. Zainteresowani narzekają, że jest ich i tak za mało. – Brakuje punktów ze zdrową żywnością. Poza tym produkty te są drogie. W naszych restauracjach jest mało dań bezmięsnych, o wiele lepiej sprawa wygląda w Czechach.  – mówi Chrapek.
 
Życie codzienne
 
– Wegetarianizm to nie moda, ale sposób na życie. Jesteś nim na całe życie, albo wcale – wyjaśnia. Osoby nie jedzące mięsa, często i w miarę możliwości, ograniczają używanie skórzanej odzieży. Angażują się w akcje obrony praw zwierząt. Protestują przeciw wykorzystaniu ich np. w cyrkach czy zoo.
 
– Kiedyś starałem się przekonać ludzi do mojego punktu widzenia, że chodzi o dobro zwierząt. Dziś uważam, że każdy sam musi do tego dojrzeć. Wynika to ze zwykłej wrażliwości na cierpienie. Zawsze służę poradą osobom chcącym przejść na wegetarianizm. Niezdecydowanym polecam wycieczkę do rzeźni – mówi Sylwester.
 
Dieta bezmięsna jest bardziej czasochłonna i nie należy do tanich. Wbrew pozorom oferuje dużą różnorodność posiłków. Najlepszym źródłem informacji o niej jest Internet.
 
Ciekawostki
– W szpitalach można prosić o posiłki bezmięsne.
– Soja powoduje gorsze przyswajanie żelaza przez organizm. Dlatego należy uzupełniać posiłki produktami z większą ilością wit C.
– Religie jak buddyzm, hinduizm, dżinizm, Ruch Rastafari zakazują zabijania zwierząt.
– Pitagorejscy filozofowie ok. V w. p.n.e., z powodów moralnych nie jedli mięsa.
– Rocznie zabijanych jest ponad 100 miliardów zwierząt.
 
(woj)