Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 16 (936) Data wydania: 20.04.10

Za wycieczkę do dziewczyny dostał 10 lat

13 kwietnia została otwarta wystawa „Myśmy do stepów unieśli Ojczyznę”, upamiętniająca losy polskich wysiedleńców. Tego dnia do DK Strzecha przybyli przedstawiciele Związku Repatriantów RP.
Salę domu kultury wypełnili przedstawiciele raciborskich władz oraz Stowarzyszeń sybiraków i AK-owców. Nie zabrakło nauczycieli wraz ze zorganizowanymi grupami uczniów. Na scenie stała sztaluga ze zdjęciem śp. pary prezydenckiej. W związku z ostatnimi wydarzeniami w Smoleńsku odwołano część artystyczną podczas rozpoczęcia wystawy. Puszczono od razu film „Nieludzka Ziemia”, opowiadający losy repatriantów żyjących w Raciborzu. W filmie niuanse historii wyjaśniał Dariusz Malinowski, dyrektor Gimnazjum nr 5 w Raciborzu.
 
Po emisji obrazu głos zabrała Aleksandra Ślusarek, przewodnicząca ZR RP. – Dzieci przesiedleńców nigdy nie uległy Stalinowi, cały czas czują się Polakami. Liczą na naszą pomoc i możliwość powrotu do ojczyzny – mówiła Ślusarek. Opisując smutne i ciężkie losy wypędzonych zwróciła uwagę, że repatriacja zamiera. – Nie ma woli politycznej ze strony państwa aby coś się zmieniło. Cała inicjatywa pozostaje w rękach samorządowców. Dziękuję władzom Raciborza za przyjęcie rodzin wypędzonych – mówiła przewodnicząca, nawiązując tym samym do fabuły filmu.
 
Po niej zabrała głos Nina Rupeta, która opisała swoją historię powrotu do ojczyzny swoich ojców. – W Kazachstanie nasze domy były ze słomy i gliny. Każde oddalenie z miejsca zamieszkania trzeba było zgłosić u  tamtejszego komendanta. Mój ojciec za odwiedziny dziewczyny bez zezwolenia dostał 10 lat – opowiadała Rupeta. Dzięki upadkowi ZSRR oraz polskiej ustawie o repatriacji, mogła po latach otrzymać obywatelstwo w naszym kraju. – Jestem tłumaczem języka rosyjskiego. Przy drzwiach jest tabliczka informacyjna. Kiedyś koło mojego domu przejeżdżało dwóch chłopców na rowerach. Gdy mnie zobaczyli w ogródku głośno powiedzieli jak bardzo nie lubią ruskich i ich języka – opowiadała repatriantka. Wyjaśniła, że niewiedza jest najczęściej przyczyną przykrości, które ją spotykają. Na swej drodze spotyka jednak wielu życzliwych ludzi, którzy lepiej rozumieją losy repatriantów.
 
Na zakończenie A. Ślusarek przytoczyła słowa Jana Pawła II z 2001 roku, z podróży apostolskiej do Kazachstanu: „Znam waszą historię, znam cierpienia, którym wielu z was zostało poddanych, kiedy poprzedni totalitarny reżim wyrwał was z własnej ziemi ojczystej i deportował do rozpaczliwych warunków i straszliwej nędzy. Pragnę was zapewnić, że nigdy nie byliście zapomniani w moim sercu. Codziennie w modlitwach zawierzałem was i cały Kościół w Kazachstanie dobroci Boga...”.
 
Po wystąpieniach została zaprezentowana wystawa zdjęć oraz dokumentów repatriantów.
 
(woj)