Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 27 (899) Data wydania: 07.07.09

Prowincja nie musi być gorsza

– O Lwowie wszystko już napisano. Mniejsze miasteczka miały mniej szczęścia – mówił prof. Nicieja podczas spotkania autorskiego w Kuźni Raciborskiej.
Wizyta Stanisława Sławomira Niciei w Kuźni, 29 czerwca, związana była z jego najnowszą książką „Kresowe Trójmiasto. Truskawiec – Drohobycz – Borysław”. Były rektor Uniwersytetu Opolskiego uważany jest za znawcę problematyki kresowej. Jego wcześniejsze publikacje to m.in. „Cmentarz Łyczakowski we Lwowie” i „Cmentarz Obrońców Lwowa”. – Chcę pokazać to, nad czym ostatnio pracuję – mówił prof. podczas spotkania. – Właśnie jestem po podróży po Truskawcu. Do tej pory moje badania wiązały się ze Lwowem. Lwów stworzył innego Nicieję, bardziej wrażliwego, głębokiego. Temu miastu zawdzięczam również wielkie przyjaźnie – dodał. Profesor stwierdził też, że o Lwowie wszystko zostało już napisane. – Natomiast te zniezwykłe miasteczka nie miały tyle szczęścia, żeby ktoś je opisał. W wyniku układów jałtańskich na Wschodzie straciliśmy 180 miast, zyskaliśmy na Zachodzie 300. Na Kresach jest też ponad 600 zamków – opowiadał Nicieja. W trakcie spotkania wyświetlony został również film dokumentalny z cyklu „Zamki Kresowe Rzeczypospolitej”.
 
Była to już druga wizyta Niciei w Kuźni zorganizowana przez kuźniańskie koło Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej. 9 kwietnia ubiegłego roku odwiedził on miejscowy cmentarz oraz był gościem w czytelni ZSOiT. Podczas ostatniej wizyty dopisała frekwencja. Nie zabrakło członków raciborskiego TMZR, Związku Sybiraków oraz osób, które czują się emocjonalnie związane z terenami należącymi niegdyś do Polski, a dziś do Ukrainy. Ze spotkania zadowolony jest Bartosz Kozina, wiceprzewodniczący koła TMZR. – To na pewno nie ostatnia wizyta profesora w Kuźni – podkreśla. Obecnie koło przygotowuje się do sesji popularno-naukowej z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Planowana jest ona na 10 września.
 
(e.Ż)